wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Kampania „Biała wstążka” - we Wrocławiu odsłonięto specjalny mural

Fot. Bartosz Moch

Do 10 grudnia w stolicy Dolnego Śląska trwa piąta edycja kampanii przeciw przemocy „Biała wstążka”. Z tej okazji w poniedziałek, 9 grudnia na podwórku przy Nadodrzańskim Centrum wsparcia odsłonięto mural „Oblicza nadziei”, upamiętniający ideę akcji.

Reklama

Wyjątkowy mural znajduje się na ścianie budynku przy ul. Rydygiera 43A. Składa się z trzech części: środkowej przypominającej o nazwie i symbolu wrocławskiej edycji kampanii oraz dwóch pozostałych przedstawiających kobiety jako ofiary, oraz przypominających o tym, że to mężczyźni są najczęściej sprawcami przemocy w rodzinie.

– Mural to mozaika ceramiczna, która powstawała przez dwa miesiące w pracowni ceramiki artystycznej. Kobiety są na nim przedstawione ze śladami przemocy, czyli siniakami czy zadrapaniami. Jak wskazuje jego nazwa, niesie on jednak przede wszystkim pozytywne przesłanie, że zmiana jest możliwa oraz że w każdym momencie życia można jej dokonać. Nawiązuje do tego jasna i bogata kolorystyka – wyjaśnia Joanna Hazuka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz autorka muralu.

Joanna Hazuka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz autorka muralu.

Joanna Hazuka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz autorka muralu. Fot. Bartosz Moch

– W tym roku przypada 30. rocznica zamachu w Montrealu w Kanadzie, od którego początek wzięła idea „Białej Wstążki”. Z rąk zamachowca zginęło wówczas w sumie 14 kobiet, wśród nich również wrocławianka, która studiowała w tamtym okresie na miejscowej Politechnice. Odsłonięty dziś mural upamiętnia tamte tragiczne chwile i na stałe wpisuje idę przeciwdziałania przemocy w architekturę Wrocławia – podkreśla Jacek Pluta, z-ca dyrektora w Departamencie Spraw Społecznych UMW.

Mural został ufundowany przez firmę AmRest i powstał we współpracy z miastem. Nieprzypadkowe jest również miejsce, w którym został odsłonięty.

– Nadodrzańskie Centrum Wsparcia świadczy na co dzień pomoc dla kobiet, które są ofiarami przemocy w rodzinie. W sumie w ośrodku jest 50 miejsc, a podopiecznym oferowany jest pobyt, bezpłatna pomoc prawna czy opieka psychologa – dodaje Jacek Pluta.

Fot. Bartosz Moch

Piąta edycja kampanii „Biała wstążka”

Dobiega końca już piąta edycja Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka”, którą honorowym patronatem objął prezydent Jacek Sutryk. Tegoroczne hasło brzmi: „Przemoc? Reagujesz-Zatrzymujesz”.

– Kampanią odpowiadamy na istotny problem społeczny, jakim jest przemoc w rodzinie, zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Co roku rejestrujemy ponad tysiąc niebieskich kart dla ofiar przemocy, niedawno uruchomiliśmy całodobowy telefon zaufania. Chcemy reagować, dlatego po raz piąty Wrocław włącza się w tę ogólnopolską kampanię – podkreślił, podczas oficjalnej inauguracji kampanii na wrocławskim Rynku pod koniec listopada, prezydent Jacek Sutryk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na inaugurację kampanii rozdawał mieszkańcom białe wstążki, fot. UMW

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na inaugurację kampanii rozdawał mieszkańcom białe wstążki, fot. UMW

We Wrocławiu w ramach kampanii przez kilkanaście dni organizowano wiele wydarzeń. M.in. z tej okazji nad Rynkiem zawisła symboliczna, wielka biała wstążka. Tegoroczne obchody zakończą się we wtorek, 10 grudnia koncertem w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Warto również przypomnieć, że w ostatni wtorek, 3 grudnia w Warszawie miasto Wrocław oraz prezydent Jacek Sutryk zostali nagrodzeni za całokształt działań przeciw przemocy podczas obchodów 25-lecia Fundacji Centrum Praw Kobiet oraz dziesiątej edycji wyróżnienia Białej Wstążki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama