4. Miejski monitoring na Psim Polu

W sierpniu miejski monitoring powiększył się o nowe kamery na Psim Polu. Urządzenia zainstalowane zostały m.in. w okolicy odrestaurowanego rynku. Będą mieć „oko” m.in. na kilkakrotnie już dewastowaną nową fontannę.

Gdzie dokładnie umieszczone zostały nowe kamery monitoringu na Psim Polu, ile ich jest i co widzą – tego przedstawiciele Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, nie zdradzają. Trudno się dziwić, bo z tej informacji mogliby skorzystać wandale, którzy już kilkakrotnie dewastowali m.in. nową fontannę. Najnowszy wrocławski wodotrysk na rynku Psiego Pola, jeszcze nie został na dobre oddany do użytku, a już był dwa razy uszkodzony.

– Jeszcze zanim fontanna został uruchomiona, ktoś próbował ukraść dysze. Gdy zostały one tak zamontowane, by nie dało się ich odkręcić to następnym razem uszkodzenia były jeszcze większe – mówi Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje.

Oficjalnie wiadomo, że obraz z nowych kamer monitoringu na Psim Polu, przesyłany jest do komisariatu policji przy ul. Kiełczowskiej.

Wrocławski System Monitoringu

System monitorowania wizyjnego Wrocławia działa od 2009 roku. Zamontowano go w newralgicznych punktach miasta. Kamery znajdują się m.in. w rejonie Rynku, Ostrowa Tumskiego czy na Starym Mieście. W ubiegłym roku uruchomiono również monitoring na Wyspy Słodowej i Bielarskiej – jest tam 10 kamer.

– System umożliwia monitorowanie zagrożeń, naruszeń bezpieczeństwa, porządku publicznego czy wypadki komunikacyjne – wylicza Małgorzata Szafran, rzeczniczka Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

Dotychczas w ramach wrocławskiego systemu monitoringu zainstalowano 109 kamery. Są to urządzenia obrotowe oraz stacjonarne o wysokiej rozdzielczości, posiadające nocny tryb pracy.

– Z naszych doświadczeń wynika, że system monitoringu ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa w danym rejonie miasta. Na przykład  gdy dojdzie do zdarzenia kryminalnego, zapis z kamery pozwala odtworzyć jego przebieg. Ale możemy też szybko wysłać patrol, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy np. zasłabł na ulicy– mówi nadkom. Krzysztof Zaporowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Obraz z miejskich kamer jest odbierany w Głównym Centrum Monitoringu przy ul. Strzegomskiej oraz w Lokalnych Centrach Monitoringu, które znajdują się w komisariatach policji.

jr