wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przeczytaj „Kamienice”: Arcyciekawe opowieści o Wrocławiu

„Kamienice”, fascynujący zbiór radiowych opowieści wrocławian zrealizowanych przez dziennikarkę Joannę Mielewczyk, jest już dostępny w książkowym wydaniu. To wydawnictwo obowiązkowe dla każdego miłośnika historii Wrocławia

Reklama

Do tej pory „Kamienice” miały formę radiowych audycji. Cykl przygotowany przez Joannę Mielewczyk miał swoich wiernych słuchaczy. Dziennikarka co tydzień na antenie Radia RAM prezentowała zapis spotkania z mieszkańcami Wrocławia. Punktem wyjścia do rozmowy była historia domu, kamienicy, kwartału, ale to był tylko pretekst do osobistych, rodzinnych opowieści.

30 Kreatywnych Wrocławia: Joanna Mielewczyk

Joanna Mielewczyk przygotowała ich książkową wersję. - Opowieści radiowe mają swoje tempo, klimat, ale też czasowe ograniczenie. Książka daje możliwość rozwinięcia wątków, dopytania, raz jeszcze spotkania bohaterów opowieści o Wrocławiu. Bo z każdym z nich spotykałam się przynajmniej raz, a czasem jeszcze kilka razy – mówi dziennikarka. - Z drugiej strony, książka daje niesamowitą możliwość dodania do opowieści zdjęć. I to najwyższej jakości. Przygotował je specjalnie fotograf architektury - Maciej Lulko. To ogromna przyjemność czytać reportaże o mieszkańcach wrocławskich domów i o samych domach, i patrzeć na miejsca w nich opisywane. Bo oprócz opowieści o bohaterach, ich rodzinach, pojawią się także historie kamienic.

Skarby z archiwum Muzeum Architektury

Obok zdjęć są w książce ponad stuletnie projekty fasad, które do publikacji udostępniło wrocławskie Muzeum Architektury. Można porównać, czy udało się kamienice wybudować według zamierzeń, czy z czegoś rezygnowano. Czy są wszystkie zdobienia, czy może coś zmieniono?

- To fantastyczna zabawa dla miłośników kamienic. Można zajrzeć do mieszkań. Nie tylko oglądając zdjęcia Macieja, ale też śledząc rzuty. Wtedy widać dokładnie, jak kamienice zostały po wojnie dzielone, ile rodzin zamieszkało w jednym mieszkaniu – mówi autorka „Kamienic”. - Dla mnie to była trochę zabawa w detektywa. Takich niespodzianek w książce parę jest. Bardzo polecam i taką analizę. Polecam też czytanie, a potem słuchanie głosów rozmówców. To też wspaniałe doświadczenie.

Prawie wszystkie historie, oprócz jednej, znajdują się na internetowej stronie radia RAM, w zakładce Kamienice, oraz na stronie autorki: www.joannamielewczyk.pl

Joanna Mielewczyk zapowiada: - W rozdziale 7 "Kresówka" pojawi się wspaniała osoba. Nie chcę psuć tajemnicy. I jeszcze, muszę to dodać: proszę się przygotować na opowieści niełatwe. To historie wcale nie zawsze szczęśliwe. Takie, jak losy osób, które przyjechały po wojnie do miasta, do wrocławskich kamienic i domów.

Do 18 listopada książkę można nabyć w przedsprzedaży z autorską dedykacją za pośrednictwem strony internetowej TUTAJ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama