4. Jak stworzyć inteligentne miasto? Podpowiedzą eksperci Nokii

Inteligentne oświetlenie czy sterowanie ruchem były bardzo dobre na początek. Dziś eksperci firmy Nokia zachęcają, by inteligentne miasta weszły na kolejny, wyższy poziom.

O tym, co jest potrzebne do stworzenia „smart city” oraz jak w proces jego budowy włączyć się we Wrocławiu, podyskutujemy 14 listopada w Nokia Garage. Wówczas odbędzie się Startup Wrocław: meetup #11. Wstęp na meetup jest wolny, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja

ZAREJESTRUJ SIĘ NA STARTUP WROCŁAW: MEETUP #11 SMART CITY

Podczas spotkania wystąpią przedstawiciele Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, startupów ReviveMachines oraz Wheelme oraz eksperci z firmy Nokia.

Wioleta Jędrzejewska, Dyrektor Sprzedaży Obszaru Sektor Publiczny w Nokii, opowie uczestnikom o koncepcji „Smart City as a platform” (Inteligentne miasto, jako platforma), którą fiński gigant zaprezentował po raz pierwszy na Mobile World Congress w 2018 roku.

– Co ciekawe jej ojcem w naszej firmie jest Suparno Banerjee, który w listopadzie będzie gościł we Wrocławiu i spotka się z władzami miasta – zdradza Jędrzejewska.

POZNAJ PRELEGENTÓW STARTUP WROCŁAW: MEETUP #11 SMART CITY

Na czym polega koncepcja „Smart City as a platform”? W największym skrócie na tym, by miasta chcące stawać się smart podeszły do problemu bardziej holistycznie niż dotąd. By inteligentne oświetlenie czy sterowanie ruchem były częścią większej całości, a nie przedsięwzięciami wdrażanymi pojedynczo. Suparno Banerjee zachęca, by infrastrukturę do projektów smart wykorzystywać pełniej. Przykład? „Słupy zainstalowane do inteligentnego oświetlenia ulicznego mogą również wspierać nadzór wideo służący bezpieczeństwu, monitorowanie ruchu i koordynację zarządzania kryzysowego. Mogą służyć jako małe komórki lub punkty wdrażania 5G dla usług nowej generacji (np. pojazdów autonomicznych) – pisał Banerjee na firmowym blogu.

- Do realizacji koncepcji „Smart City as a platform” konieczne jest zaangażowanie wielu podmiotów – nie tylko miasta, ale również przedstawicieli dostawców technologii, biznesu czy przemysłu – podkreśla Wioleta Jędrzejewska.

Organizatorem Startup Wrocław: meetup #11 Smart City jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, partnerem strategicznym Nokia Garage, a partnerem Biuro Smart City.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim.