3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. Jak miasta informują mieszkańców o zagrożeniach koronawirusem
Wrocławski Rynek w okresie epidemii koronawirusa UM Wroclaw
Wrocławski Rynek w okresie epidemii koronawirusa

Ponad połowa przebadanych wrocławian informacje o zasadach obowiązujących w czasie epidemii koronawirusa miała z miejskiego serwisu internetowego. – Dobrze kojarzone są także codzienne wystąpienia prezydenta Wrocławia, dotyczące zagrożeń związanych z koronawirusem – twierdzą autorki badania.

Analizę zatytułowaną „Badania oceny komunikatów miasta dotyczących zagrożenia koronawirusem” przygotowały dr Anna Brdulak z Katedry Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji Politechniki Wrocławskiej i Daniela Jasińska-Kłoda z firmy Research&Grow. W badaniach wzięła udział dwustuosobowa reprezentatywna grupa wrocławian, podobną analizę przeprowadzono w Warszawie.

Miasto wspiera wrocławian

Z badania wynika, że najwięcej osób kojarzy komunikaty przekazywane na ulicach przez straż miejską i policję (83 proc.).

– Wysoki odsetek badanych dla tej odpowiedzi może być związany ze specyfiką samego komunikatu, która ma wpływ na jego zapamiętywalność – twierdzi dr Anna Brdulak.

Komunikaty przekazywane za pośrednictwem SMS-ów identyfikuje 58 proc. mieszkańców. Informacje z miejskiego serwisu internetowego zarejestrowało 52 proc. wrocławian. Autorki badania zakładają, że do tej kategorii najprawdopodobniej zaliczają się wystąpienia online prezydenta miasta Jacka Sutryka.

Komunikaty przekazywane za pośrednictwem telewizji regionalnej zapamiętało 41 proc. uczestników badania, a informacje radiowe – 34 proc. pytanych.

Uczestnicy badania zostali zapytani m.in., czy informacje dystrybuowane za pomocą miejskich kanałów przekazu (serwis internetowy, komunikaty na tablicach w pojazdach komunikacji miejskiej) dawały wsparcie, poczucie, że wiem, jak postępować.

Średnio 91 proc. ankietowanych odpowiedziało „tak”. A dla 90 proc. miały one wydźwięk pozytywny.

Dr Anna Brdulak: – Komunikatem najmniej pozytywnie odebranym (70 proc.) i który wzbudził największy niepokój (54 proc.) respondentów był komunikat ogłaszany przez straż miejską lub policję na ulicach miasta.

Dziesięć procent mieszkańców Wrocławia w pytaniu o komunikaty o zagrożeniu koronawirusem, z jakimi się spotkali w mieście, wskazywało na aktywność władz samorządowych i prezydenta miasta.

– Dobrze identyfikowana i postrzegana jest działalność miasta na Facebooku. Wśród wskazań znalazły się codzienna relacja prezydenta Wrocławia – dodaje badaczka z Politechniki Wrocławskiej. – Odsetek osób, które zetknęły się z relacją prezydenta może być zdecydowanie wyższy, co wynika z wcześniejszych odpowiedzi.

Zostań w domu, noś maskę

Autorki badania analizowały także tzw. chmury skojarzeń, czyli częstotliwość występowania słów lub całych sformułowań w odpowiedziach respondentów.

Dr Anna Brdulak: – Widać wyraźnie, że pierwsze skojarzenia mieszkańców Wrocławia z komunikatami miasta są poprawne pod względem zaleceń, jakie starają się formułować władze miasta. Dotyczą pozostania w domu, noszenia masek, prezydenta oraz policji.

Wysoko w chmurze skojarzeń lokuje się zalecenie „zostań w domu”, „myj ręce”, „noś maseczkę”.

Badaczka z Politechniki Wrocławskiej dodaje: – Zdaniem mieszkańców podstawową rolą komunikatów jest przypominanie i uświadamianie sytuacji związanej z zagrożeniem. Ich informacyjna rola jest związana z chęcią zapewnienia przez miasto swoim mieszkańcom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ogólna ocena komunikatów jest bardzo dobra.