wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

II edycja turnieju Aktywne Szkoły Multisport

Rozpoczęła się druga edycja turnieju Aktywne Szkoły Multisport, a co za tym idzie, przed uczniami kolejne spotkania z Pogromcami Bezruchu. Do rywalizacji przystąpi około 9 tysięcy dzieci z 35 szkół na Dolnym Śląsku. Próba pobicia poprzedniego rekordu potrwa do połowy listopada.

Reklama

W Polsce już ponad jedna trzecia uczniów nie ćwiczy na zajęciach wychowania fizycznego – tak podaje NIK. W szkołach podstawowych około 15 procent dzieci regularnie przynosi zwolnienia, a z wiekiem ten odsetek niestety tylko wzrasta. Dzieci z dolnośląskich szkół podstawowych postanowiły jednak coś z tym zrobić i przełamać tę niechlubną statystykę. Jak? Intensywnie przygotowując się do drugiej rundy międzyszkolnego turnieju Aktywnych Szkół Multisport, w ramach którego ruch łączy się z multimedialną technologią.

W I edycji turnieju udział wzięło ponad 9 tysięcy dzieci z 35 szkół podstawowych. Ich zadaniem było przejście 9 stacji testu sprawnościowego, takich jak: skok w dal, bieg wytrzymałościowy czy zwis na drążku (stacje bazują na standardzie Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej) i pokonanie potworów z Galaktyki Bezruchu.

W tym szaleństwie jest metoda

Jak podkreśla Fundacja V4Sport realizująca projekt – każda aktywność, która powoduje, że dzieci chętniej zakładają strój sportowy i trampki, jest dobra.

– Jeszcze kilkanaście lat temu życie toczyło się na podwórkach. Kto nie wychodził na dwór i nie chciał biegać, nie był zaproszony do zabawy. Dziś dzieciom wrażeń dostarcza świat wirtualny – wyjaśnia Piotr Sitkowski, koordynator programu Aktywne Szkoły MultiSport. – Niektórzy mówią, że to zmora inni, że przyszłość tego pokolenia. Jedno jest pewne, z technologią nie warto walczyć. My postanowiliśmy ją oswoić, dlatego na sali gimnastycznej jest kolorowo i głośno, a na ekranach pojawiają się animacje z potworami – dodaje.

Potwory kontratakują

10 września w Szkole Podstawowej nr 32 we Wrocławiu i w Szkole Podstawowej w Oleśnicy rozpoczęła się II runda Turnieju Aktywnych Szkół MultiSport. Tym razem uczestnicy znają już zasady i wiedzą, jak przechodzić poszczególne stacje testu sprawnościowego EuroFit+. Wyzwanie jakie przed nimi stoi jest proste. Należy poprawić swój wynik z I rundy i zapewnić swojej szkole dodatkowe punkty.

– Brak rywalizacji indywidualnej to na pewno duży plus Aktywnych Szkół MultiSport. Dzieci nie obawiają się, że wypadną słabiej od koleżanki czy kolegi z klasy, dlatego chętniej podejmują wspólne wyzwania – tłumaczy Maciej Jakubaszek, koordynator ASM w SP32 we Wrocławiu.

Rodzinna aktywność

Aktywne Szkoły MultiSport to projekt, który edukuje i aktywizuje nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. Proaktywna postawa rodziny i znajomych wobec różnych form ruchu wpływa motywująco i zachęca do aktywnego trybu życia najmłodszych. Jak wskazuje badanie aktywności fizycznej Polaków MultiSport Index 2018, zaledwie 6 procent rodziców ceniących sobie sportowe towarzystwo, jako kompanów na trening zabierają dzieci. Wciąż co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.

– W ramach promowania codziennej aktywności zorganizowaliśmy m.in. zadania weekendowe – Sportowi Maniacy. Na każdy weekend dzieci dostawały inną aktywność do wykonania z rodzicami – wycieczka rowerowa, gra drużynowa czy spacer. W akcji regularnie brało udział 60 dzieci, a szkolna skrzynka przyjęła ponad 1000 maili od rodziców – dodaje Jakubaszek.

Szkoła Podstawowa nr 32 istnieje dopiero od roku i chociaż nie jest szkołą sportową, to aktywności nie brakuje. – Przede wszystkim cieszy nas bardzo niski procent zwolnień z WF-u. Nasi nauczyciele wychowania fizycznego są zaangażowani i widać, że przynosi to efekty. Organizujemy też dużo dodatkowych, sportowych atrakcji, w które z powodzeniem udaje nam się zaangażować członków rodziny – mówi Edyta Krajewska, dyrektor szkoły.

Zmagania do połowy listopada

II runda Aktywnych Szkół MultiSport potrwa do połowy listopada tego roku. Do rywalizacji międzyszkolnej ponownie przystąpi ponad 9 tysięcy dzieci z 35 szkół na Dolnym Śląsku.

Aktywne Szkoły MultiSport to Program, którego fundatorem jest firma Benefit Systems, a za realizację odpowiada Fundacja V4Sport z Wrocławia. Celem Programu jest wpisanie ruchu w DNA szkół i ponowne wyrobienie w dzieciach nawyku ruszania się. W ramach Aktywnych Szkół MultiSport ponad 10 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych na Dolnym Śląsku będzie miało niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w międzyszkolnym turnieju, którego głównym punktem będzie multimedialny test sprawności fizycznej oparty o standard EuroFit Test.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama