wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Gloria Artis dla Chóru Gaudium Uniwersytetu

Chór akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, kierowany przez prof. Alana Urbanka, został uhonorowany Medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Reklama

Gloria Artis – nadawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to jedno z najważniejszych polskich wyróżnień przyznawanych twórcom, artystom i zespołom. Chór Gaudium jest jedynym wrocławskim zespołem akademickim, któremu nadano to  prestiżowe wyróżnienie.

Kilar, Lorenc, Kanty Pawluśkiewicz

Zespół koncentruje się na wykonawstwie utworów polskich kompozytorów, przede wszystkim autorów współczesnych.

W dorobku chóru znajdują się pierwsze wrocławskie wykonania „Misterium Krzyża Świętego” Andrzeja Nikodemowicza i pierwsze, po warszawskiej premierze, wykonanie „Przymierza” Michała Lorenca.

W repertuarze chóru jest oratorium „Święta Jadwiga Patronka Porozumienia” wrocławianina Mirosława Gąsieńca, „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz słynna „Missa pro Pace” Wojciecha Kilara. Gaudium zrealizował prezentacje dzieł oratoryjnych Metropolity Hilariona (Alfiejewa), m.in. „Pasję wg Św. Mateusza”, „Stabat Mater” i „De Profundis”.

W ciągu 35 lat Gaudium dał ponad tysiąc koncertów z muzyką chóralną a cappella oraz z dziełami oratoryjnymi. Wrocławianie koncertowali w kilkunastu państwach Europy, w USA, Kanadzie oraz w Chinach.

Zespół był nagradzany na międzynarodowych festiwalach i konkursach; został uhonorowanym Wrocławską Nagrodą Muzyczną oraz Złotym Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Założycielem i pierwszym dyrygentem chóru był wrocławski chórmistrz Mieczysław Matuszczak. Od 1992 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Gaudium jest prof. Alan Urbanek.

Fot. Magdalena Marcula/UWr/CC BY 2.0

UWr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama