wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo

Gastrowózki i food trucki we Wrocławiu. Sprawdź, gdzie je znajdziesz [MAPA, LOKALIZACJE]

Kawa lub kakao w plenerze? - Czemu nie! fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Kawa lub kakao w plenerze? - Czemu nie!

Pogoda coraz bardziej zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ale nawet jeżeli masz ochotę na mały piknik w parku, nie musisz brać ze sobą kanapek i kawy do termosu. We Wrocławiu mamy tyle food trucków i wózków z pysznym jedzeniem i piciem, że nawet jeśli jesteś rodzinnym mistrzem kulinarnym, wyrusz bez własnego prowiantu i spróbuj czegoś nowego. Sprawdź na naszej mapie, gdzie znajdziesz gastrowózki we Wrocławiu.

Biuro Rozwoju Gospodarczego informuje, że w losowaniu 37 dostępnych miejsc na terenach zielonych, czyli w parkach, przedsiębiorcy skorzystali z 14 lokalizacji.

Przekąska w parku: precle, lody, wata cukrowa i inne

Z wózków rowerowych może być prowadzona w parkach mała gastronomia, w asortymencie będzie tu: wata cukrowa, lody, precle, kukurydza w kolbach, popcorn, a także napoje gorące i zimne: kawa, herbata, lemoniada, soki, woda, koktajle owocowe.

– Całe szczęście, że stoi tu pan ze swoim wózkiem, bo oboje opadliśmy chwilowo z sił i chętnie się wzmocnimy – mówi Ewa, mama 4-letniego Filipa, spotkana w parku Brochowskim. Po fikaniu na placu zabaw chłopiec zamarzył o czekoladzie na gorąco, a kobieta – po asekurowaniu go na drabinkach i pająku – o kawie.

Kawa na Starym Mieście zarówno zimą, jak i latem

Obecnie w centrum miasta mała gastronomia z food trucków i z wózków rowerowych prowadzona jest w 10 punktach. Cztery z nich są zupełnie nowe – to: bulwar Jasińskiego, przy kładce Świebodzkiej (wózek z lodami), ul. Zamkowa przy pl. Wolności (wózek z watą cukrową), Promenada Staromiejska na odcinku pomiędzy ulicami Krupniczą i Świdnicką (obwarzanki, serki góralskie, wata cukrowa), skwer Wrocławianek (kawa, herbata, lemoniada, soki, koktajle owocowe).

Okazuje się, że wrocławianie tak lubią kawę i kakao, że nawet gdy czekają chwilę na skrzyżowaniu na światłach, potrafią się skusić na łyk mlecznej lub bezmlecznej kofeiny.

– My przez okrągły rok stoimy w tym samym miejscu, bo klienci, zmierzając gdzie indziej, zaglądają do nas zarówno latem, jak i zimą – opowiada Artem Blonskyi, właściciel food trucka Dot Coffee, stojącego pod adresem Kazimierza Wielkiego 8, róg Ruskiej. Można tam kupić kawę na mleku krowim, ale też roślinnym: migdałowym, kokosowym albo owsianym.

– Znajdujemy się po prostu na drodze naszych klientów. Mamy już takich stałych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez zatrzymania się u nas – dodaje.

Coś na ząb w pięknych okolicznościach przyrody

Lokalizacje wózków rowerowych wyznaczone w miejscach szczególnie atrakcyjnych, podobnie jak w przypadku parków, zostały udostępnione przedsiębiorcom w drodze losowania (tereny przy zoo znajdujące się w pasie drogowym) oraz na podstawie konkursu ofert (bulwar Dunikowskiego, park Południowy i Górka Skarbowców w parku Miejskim).

Swoje umowy z gastrowózkami podpisują też Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Food truck restauracji Jaffa z kuchnią izraelską od 1 czerwca zostanie otwarty przy ul. Życzliwej róg Krzyckiej.

– Ludzie chętnie biorą u nas krewetki w tempurze i shaormę z kurczaka – opowiada Karol Olszewski. Tego też spodziewa się w tegorocznym sezonie, który u nich zakończy się w połowie listopada. Z jego obserwacji wynika, że gdy tylko robi się ciepło, wrocławianie lubią wychodzić z domu i spacerować po zielonych miejscach Wrocławia, próbując nowych smaków.

Zamów gastrowózek na imprezę

Z gastrowózka Bike Cafe (firma pojawiła się we Wrocławiu od 2014 roku) można kupić kawę, czekoladę, herbatę i mleko. W weekend z oferty skorzystali tata Dima Tabakierau (kawa) i jego syn Maksim (mleko). Przysiedli w parku Południowym na ławce.

– Jak jest pogoda, rzeczywiście klienci nam dopisują – przyznaje Karol, franczyzobiorca Bike Cafe. – Ale i tak krążymy i zmieniamy lokalizacje.

Karol mówi, że klienci przez media społecznościowe chętnie zapraszają ich do parku Klecińskiego albo Grabiszyńskiego. Czasem zamawiają ich na wydarzenie, na które może przyjść kilkaset osób, jak np. otwarcie sklepu.

Gastronomia mobilna – obowiązujące przepisy

Lokalizacje pojazdów gastronomicznych na terenie gminy wyznacza Zarządzenie nr 5740/21 Prezydenta Wrocławia z 23.07.2021:

Pojazdy przystosowane do przygotowania gastronomii lub napojów na terenie Parku Kulturowego „Stare Miasto” muszą być pozytywnie zaopiniowane przez Wydział Architektury i Zabytków, Zespół Analiz i Estetyki, pl. Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław, tel. 71 777 76 03, 71 777 73 87, e-mail: [email protected].

Mapa pojazdów gastronomicznych we Wrocławiu

Więcej wydarzeń i miejsc z Wrocławia znajdziesz na go.wroclaw.pl | Pobierz dane z Wrocław OpenData

Plaże miejskie we Wrocławiu i beach bary

Na terenach zielonych Zarządu Zieleni Miejskiej  we Wrocławiu