3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. Działania Wrocławia związane z koronawirusem [RAPORT 17 MARCA]

– Wprowadzamy „Wrocławski pakiet pomocowy”. Chcemy pomóc przedsiębiorcom teraz, w tym trudnym okresie, jak i później, gdy sytuacja się ustabilizuje – poinformował w raporcie z 17 marca prezydent Wrocławia. Jacek Sutryk potwierdził też, że nie będzie żadnych imprez z okazji pierwszego dnia wiosny oraz ponowił prośbę o ostrożność i niewychodzenie z domu.

Liczba osób zarażonych koronawirusem we Wrocławiu:

• liczba osób objętych kwarantanną – 49
  • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 562
  • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie – 38
  • liczba zdiagnozowanych dotychczas pacjentów – 13
  • liczba (17.03) nowych chorych –  2

Miasto wprowadza WROCŁAWSKI PAKIET POMOCOWY

– We Wrocławiu zarejestrowanych mamy 120 tys. podmiotów gospodarczych. Nie zapomnimy o was – podkreślał prezydent Wrocławia.

Celem programu jest ograniczenie uciążliwości wynikających z obecnej sytuacji, w jakiej znalazły się wrocławskie firmy, których funkcjonowanie zostało zawieszone do odwołania. Dotyczy to m.in. przedsiębiorców ujętych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. Są to:

• właściciele restauracji, gdzie jedzenie spożywa się na miejscu,
  • organizatorzy wystaw, kongresów czy konferencji,
  • prowadzący działalność związaną ze zbiorową formą kultury, rozrywki, projekcją filmów (również biblioteki, muzea czy archiwa),
  • prowadzący działalność sportową – kluby, baseny, siłownie czy kluby fitness,
  • prowadzący obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
  • prowadzący handel detaliczny (odzież, tekstylia, obuwie, meble, sprzęt oświetleniowy, sprzęt RTV i AGD oraz art. piśmiennicze),
  • inne podmioty nieujęte w Rozporządzeniu, dotknięte konsekwencjami epidemii – m.in.: właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych, kwiaciarni.

O co będzie można się ubiegać?

• odroczenie terminu płatności od 3 do 6 miesięcy,
  • rozłożenie na raty, przy określeniu liczby i wysokości rat (maksymalnie do końca 2020 r.),
  • umorzenie opłaty prolongacyjnej (odsetki od rozterminowanych kwot).

Co należy złożyć?

• sprawozdanie za 3 ostatnie lata obrotowe,
  • dokumenty wykazujące utratę płynności finansowej,
  • oświadczenie o stanie majątkowym (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą),
  • dok. stanowiące podstawę dla ubiegających się o ulgę w odniesieniu do należności o charakterze cywilnoprawnym (jak np. użytkowanie wieczyste, dzierżawa, czynsz).

Dokumenty wysyłamy przez skrzynkę podawczą EPUAP, e-mailem [email protected] lub pocztą. Nie przewidujemy dostarczania wniosków osobiście do budynków Urzędu Miejskiego!

Prace remontowe trwają

Tylko w ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy następujące prace na torowiskach:

• wymiana zwrotnicy – m. Piaskowy – ul.Grodzka
  • wymiana ok. 100 mb. szyn – ul. Różyckiego – ul. Chopina
  • wymiana ok. 20 mb. szyn – św. Mikołaja
  • wymiana ok. 10 mb. szyny – ul. Piłsudskiego
  • szlifowanie ok. 300 mb. torowiska – ul. Toruńska
  • napawanie ok. 250 mb. torowiska – mosty Mieszczańskie
  • odbieramy także kolejne autobusy do naszej floty

Działa Internetowe Centrum Obsługi Mieszkańca

– W trosce o wasze zdrowie i bezpieczeństwo zmieniamy się dla was. Tak jak my w urzędzie przeszliśmy już na pracę zdalną, tak ja proszę was o załatwianie wszelkich możliwych spraw w urzędzie w trybie online – podkreślił prezydent miasta.

Rejestracja pojazdów

• Kupno lub sprzedaż możecie zgłosić bez wizyty w urzędzie.

Wystarczy prosta informacja przesłana przez PUAP lub pocztą. W informacji podajemy swoje dane, numer rejestracyjny samochodu i dołączamy kopię dokumentu, potwierdzającego nabycie samochodu. To wszystko! Wystarczy zgłosić nabycie, zarejestrować może w późniejszym czasie! Bez żadnych kar.

– Nie martwcie się także pojazdami z zagranicy. Faktycznie zgodnie z przepisami należy zarejestrować auto w ciągu 30 dni. Jednak w związku ze stanem wyższej konieczności możemy odroczyć ten termin bez konsekwencji finansowych – zapewnił Jacek Sutryk. – Jeżeli macie wątpliwości, czy coś uda się załatwić e-mailem, nie idźcie pytać w urzędzie, tylko zadzwońcie pod numer Centrum Informacji UM: 71 777 77 77 – dodał prezydent.

Nauczyciele rozpoczęli z uczniami zdalną pracę

• Uczniowie  korzystają z filmów edukacyjnych, rozwiązują zadania z wykorzystaniem stron www, tworzą prezentacje.
  • Odbywają się też wirtualnie spotkania określonych godzinach i przerabianie tematów.

Nie świętujemy teraz pierwszego dnia wiosny

– Ne świętujemy w tym roku na wyspach: Słodowej, Bielarskiej i Daliowej. Po prostu zamykamy wyspy, by przywitać wiosnę  bardziej indywidualnie, bez gromadzenia się, a tym samym bezpieczniej – powiedział prezydent Jacek Sutryk.