4. Dożynki we Wrocławiu w 1949 roku. Jedna z największych imprez w dziejach miasta [GALERIA ZDJĘĆ]
Dożynki na Psim Polu we Wrocławiu, 11 września 1949. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dożynki na Psim Polu we Wrocławiu, 11 września 1949.

To była jedna z największych imprez masowych we Wrocławiu. Kronika filmowa z tego wydarzenia donosi o nawet 100 tysiącach uczestników! 11 września 1949 r. na Psim Polu władze zorganizowały ogólnopolskie Dożynki Centralne. Zobaczcie galerię zdjęć z tej - niecodziennej, jak na miasto wojewódzkie, uroczystości.

Święto plonów z 1949 roku miało charakter polityczny. Podkreślało potęgę sojuszu robotniczo-chłopskiego. Zorganizowano je w miejscu domniemanej bitwy na Psim Polu, w której Polacy mieli pokonać Niemców. Na tzw. Ziemiach Odzyskanych, włączonych w granice Polski raptem cztery lata wcześniej.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie znajdziecie je w wyższej rozdzielczości. Znajdują się w domenie publicznej - każdy może korzystać z nich bez ograniczeń.

Bardzo ciekawym dokumentem pozwalającym spojrzeć na dożynki z 1949, jest także propagandowy film „Święto Plonów”, udostępniony przez Repozytorium Cyfrowe.