4. Do kiedy będzie stała choinka na wrocławskim Rynku? (data)

To już ostatni weekend ze świątecznymi iluminacjami na ulicach Wrocławia i choinką w Rynku. – Od 1 lutego rozpocznie się demontaż iluminacji i choinki – informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Akcja ZDiUM-u potrwa do 12 lutego.

Tradycja świątecznego iluminowania najważniejszych wrocławskich placów, skwerów i ulic sięga 1996 roku, kiedy to po raz pierwszy w Rynku pojawiła się udekorowana choinka. Z roku na rok obszar ten się rozrastał i pojawiało się coraz więcej dekoracji.

Od ponad dekady obszar ten nie ogranicza się już do starówki i ścisłego centrum miasta.

Przemyślane aranżacje pojawiają się już tradycyjnie na Nowych Żernikach, Psim Polu czy Ostrowie Tumskim
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta

Montaż dekoracji rozpoczął się 12 listopada 2023 roku: w pierwszej kolejności ozdoby zostały zamontowane na terenie, na którym działał Jarmark  Bożonarodzeniowy, a więc Rynek i najbliższe okolice. Ozdoby te, poza choinką, zaświeciły już w momencie otwarcia jarmarku (24 listopada 2023 roku). Pozostałe dekoracje rozświetliły miasto w okolicach 6 grudnia.

Choinki świąteczne pojawiły się:

• na Rynku,
  • Nowych Żernikach,
  • ryneczku starego Psiego Pola,
  • placu Grunwaldzkim (naturalne świerki).

Elementy iluminacji ozdobiły trzy fontanny:

• na pl. Gołębim,
  • Orląt Lwowskich,
  • Jana Pawła II.

Dekoracje na latarniach i przewieszkach zawisły również na:

• ul. Piaskowej,
  • św. Katarzyny,
  • pl. Nankiera,
  • ul. św. Antoniego,
  • ul. Włodkowica,
  • ul. Świdnickiej,
  • placu Kościuszki,
  • Ostrów Tumski.

Wszystkie dekoracje, które zawisły we Wrocławiu, są w 100% energooszczędne, wykonane w technologii LED.