wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dług to nie wstyd #2 – druga odsłona kampanii społecznej

źródło: Fundacja Pro Economico Bono

„Dług może mieć każdy z nas” – to hasło tegorocznej kampanii społecznej „Dług to nie wstyd #2”. Ma ona na celu uświadomić społeczeństwu, że zadłużenie to problem, który należy rozwiązać, a nie ukrywać. Dla potrzebujących uruchomiono specjalną infolinię.

Reklama

Fakt zaciągania zobowiązań finansowych nie jest niczym niezwykłym. Kwestia zadłużenia dotyczy wielu środowisk i grup społecznych. Dług może mieć każdy z nas. Z tego założenia wychodzi wrocławska Fundacja Pro Economico Bono, inicjator kampanii.

- Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, że zadłużonym osobom często towarzyszy strach i poczucie bezradności. Dla wielu dłużników są to bariery nie do pokonania, dlatego należy uświadamiać, że dług to nie wstyd, a problem do rozwiązania. Celem jest tu zmiana myślenia, zachowania wobec określonego problemu społecznego – mówi dr Robert Jeżewski, prezes Fundacji Pro Economico Bono - Przy czym, pozostaje szczególnie dotkliwa dla osób, uwikłanych w problemy alkoholowe – dodaje.

W związku z tym, w ramach kampanii, dla osób nie radzących sobie emocjonalnie z zadłużeniem do 26.12.2020 r. uruchomiono specjalną infolinię. Dzwoniąc pod numer 608 898 586 (w godz. 6.00-10.00 i 18.00-22.00) można uzyskać wszelkie informacje na temat przyczyn, skutków zadłużenia oraz sposobów, by rozwiązać ten problem. Można też wysłać z pytania na adres: [email protected].

Kampania społeczna „Dług to nie wstyd #2” zorganizowana została z okazji Ogólnopolskiego Dnia bez długów, który obchodzony jest w listopadzie. Stanowi też zapowiedź dalszych działań Fundacji na rzecz:

  • podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego zarządzania własnymi finansami i odpowiedzialnego zadłużania się,
  • podnoszenia świadomości, szczególnie osób młodych, które coraz łatwiej zadłużają się, jednocześnie wykazując problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych. 

źródło: Fundacja Pro Economico Bono

Projekty zorganizowane w ramach kampanii 

Projekt zaPRACAwani! 

Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Wrocław i dotyczy pomocy dla osób, które są wykluczone z rynku pracy poprzez swoje uzależnienia od zaciągania kredytów, alkoholu i hazardu, które są ze sobą mocno powiązane.

Rozmowa z KOMORNIKIEM

To projekt w ramach kampanii, który dotyczy pomocy dla osób, które utkwiły w spirali kredytowej, oraz wszystkich tych, którzy są kredytobiorcami i chcieliby uzyskać więcej informacje nt. odpowiedzialności związanej z brakiem spłaty zadłużenia.

Dług to nie wstyd

Pierwsza edycja projektu powstałego w związku z Ogólnopolskim Dniem bez Długów, który przypada na 17 listopda (kampania społeczna „Dług to nie wstyd”). Dofinansowany został ze środków Gminy Wrocław. Ddotyczy profilaktyki w zakresie nadmiernego zadłużania się, które w dłuższej perspektywie prowadzi do spirali kredytowej.

Grupa Wsparcia Anonimowi Kredytoholicy 

Grupa Wsparcia Anonimowi Kredytoholicy to pierwsza tego typu inicjatywa w skali Dolnego Śląska, jak i kraju, która ma na celu uświadomienie przyczyn i skutków niekontrolowanego zadłużenia się, oraz zrozumienie długofalowych skutków wynikających z uwikłania się w pętlę kredytową. Problemy te poruszane są podczas cotygodniowych mityngów.

Jest on kontynuacją kampanii społecznej „Dług to nie wstyd”. 

Zadłużenie Polaków

Na koniec III kwartału 2020 r. ponad 2,8 miliona Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań. Łączna kwota ich zaległości płatniczych to ponad 83,2 miliarda złotych.

Średnia wartość zaległego zobowiązania przypadająca na osobę to 29 492 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama