4. Nie śpij, bo cię przegłosują! 15 października wybory do parlamentu
Inauguracja kampanii profrekwencyjnej Nie śpij, bo Cię przegłosują, we Wrocławiu Grzego Rajter

W wyborach parlamentarnych Polacy wskażą nowych 460 posłów i 100 senatorów. Samorządowcy oraz znane osobowości życia publicznego i społecznego przekonują, że udział w głosowaniu to prawo i obowiązek. I posługując się hasłem wyborczym opozycji antykomunistycznej z 1989 r. namawiają do pójścia do punktów wyborczych.

Nie śpij, bo cię przegłosują. To hasło było na ulotkach, z którymi stałem pod lokalami wyborczymi w 1989 roku. Tegoroczne wybory są równie ważne.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

To inicjatywa Unii Metropolii Polskich skupiającej samorządowców największych polskich miast. W akcję zaangażowali się również artyści, dziennikarze, osobowości życia społecznego i kulturalnego. W Warszawie zachęcali m.in.: Gosia Baczyńska, Małgorzata Rozenek, Andrzej Saramonowicz, Jolanta Kwaśniewska, Piotr Kędzierski. A we Wrocławiu: Karol Przywara, Sergiusz Kmiecik, Alicja Chybicka, Grzegorz Schetyna.

Wybory parlamentarne: ilu posłów i senatorów wybieramy we Wrocławiu

Wrocławianie zdecydują o wyborze 14 posłów (okręg wyborczy nr 3) oraz dwóch senatorów (okręgi nr 7 i 8). Głos będzie można oddać w jednej z 316 obwodowych komisji wyborczych. Prawo udziału w głosowaniu ma obywatel polski, który: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych ani nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Powiększ obraz: Inauguracja kampanii profrekwencyjnej Nie śpij, bo Cię przegłosują, we Wrocławiu Grzegorz Rajter

We Wrocławiu mogą zagłosować osoby, które:

• są zameldowane na pobyt stały i nie zostały ujęte na własny wniosek w stałym obwodzie głosowania w innej gminie,
  • złożą wniosek o dopisanie do rejestru wyborców,
  • stale przebywają we Wrocławiu i złożą wniosek o dopisanie do Centralnego Rejestru Wyborców w stałym obwodzie głosowania we Wrocławiu.

Co zrobić żeby zagłosować poza miejscem zamieszkania

W głosowaniu można wziąć udział poza miejscem stałego zamieszkania. To prawo przysługuje wyborcy:

• czasowo przebywającemu poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborcy zameldowanemu na pobyt czasowy),
  • czasowo przebywającemu poza miejscem zamieszkania (dopisanemu na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania),
  • nieujętemu w żadnym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Aby wziąć udział w wyborach w miejscu czasowego pobytu, należy do 12.10.2023 r. złożyć wniosek o zmianie miejsca głosowania. Wniosek może zostać złożony w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do Urzędu Miejskiego Wrocławia (w Centrach Obsługi Mieszkańca).

Weź zaświadczenie. Głosuj na wyjeździe

Na to by głosować poza zamieszkania jest i drugi sposób. Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie.

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12.10.2023 r., w postaci papierowej, a zaświadczenie odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie gminy, w którym złożono wniosek.

Należy uważać, aby nie stracić zaświadczenia o prawie do głosowania, ponieważ nie ma wtedy możliwości otrzymania kolejnego, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania lub pobrał zaświadczenie o prawie do głosowania, zostaje skreślony ze spisu wyborców, w którym był dotąd wpisany.

Wszelkie informacje na temat głosowania we Wrocławiu oraz wnioski do pobrania znajdziesz na wroc.city/VademecumWyborcy23

Sprawdź również wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych, którą znajdziesz pod tym linkiem:

WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH