4. Darmowa komunikacja na wybory i nowa zniżka

Darmowa komunikacja na wybory i zniżka na co dzień dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością. Radni zdecydowali

Magdalena Pasiewicz,

LXXIX sesja Rady Miejskiej Wrocławia. W kółku zaznaczony jest kasownik / zdjęcie ilustracyjne wroclaw.pl

Podczas czwartkowej (14 marca) sesji Rady Miejskiej Wrocławia, radni zdecydowali, że we wszystkie dni, w których będą odbywać się wybory, mieszkańcy dojadą bezpłatnie komunikacją miejską do lokali wyborczych. Dotyczy to także zbliżających się wyborów samorządowych. Przegłosowana została równie ważna zmiana dla 16 tysięcy pasażerów. Osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością będą mogły podróżować we Wrocławiu z 50 proc. ulgą.

Ważne ulgi: taniej dla 16 tys. osób

Podczas czwartkowej (14 marca) sesji Rady Miejskiej Wrocławia, radni zdecydowali o rozszerzeniu oferty ulg w komunikacji zbiorowej. Jest to ważna informacja zwłaszcza dla 16 tys. wrocławian. W tej grupie znajdują się osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (m.in.osoby niedowidzące i niedosłyszące).

Z ulgowych przejazdów będą mogły korzystać też osoby spoza Wrocławia, podróżujące zarówno z biletami okresowymi, jak i jednorazowymi. Wystarczy mieć ze sobą legitymację lub orzeczenie.

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców, tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych, do głosowania. Liczę, że i tym razem pobijemy rekord. By to ułatwić mieszkańcom, wprowadziliśmy bezpłatną komunikację w dni wyborcze, a dodatkowo 50% ulgi na stałe dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ulgi to pomoc w aktywizacji tej grupy osób

Pomoc przyznawana osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym zniżki i ulgi dotyczące usług publicznych, ma na celu przede wszystkim zapewnienie równych szans w życiu zawodowym i społecznym oraz aktywizację tej grupy osób.

– Wprowadzenie rozwiązania ulgowych przejazdów dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością to odpowiedź na postulaty wielotysięcznej społeczności osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Przypomnijmy – to 16 tysięcy osób, które obejmą ulgi we Wrocławiu. Rozwiązanie będzie służyć aktywizacji zawodowej oraz społecznemu wyrównywaniu szans i budowaniu struktur dostępności w mieście. Łatwiejszy i tańszy dojazd do pracy zwiększa liczbę osób aktywnych zawodowo, a tym samym generuje większą liczbę osób płacących podatki w mieście – tłumaczy Adam Komar z fundacji Potrafię Pomóc.

Wrocław z szeroką ofertą na nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską

Warto dodać, że Wrocław jest miastem, które już posiada bardzo szeroką ofertę nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Z opłat za bilety komunikacji miejskiej zwolnieni są seniorzy, którzy ukończyli 65 lat, podczas gdy w innych miastach Polski taki przywilej przysługuje najczęściej osobom od ukończenia 70. roku życia. Dodatkowo, bezpłatnie we Wrocławiu podróżują komunikacją miejską również dzieci i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 21. roku życia.

– Zostawiamy dotychczasowy katalog ulg i bezpłatnych przejazdów, poszerzamy go jeszcze o ulgowe przejazdy dla osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, udokumentowaną legitymacją osoby niepełnosprawnej lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu.

Pasażerów coraz więcej

Według wyliczeń urzędników liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej zwiększa się – w 2023 r. wyniosła 194,5 mln podróżnych. To o ponad 20 mln więcej niż w roku poprzednim. Idzie za tym rekordowa sprzedaż biletów komunikacji miejskiej. W ubiegłym - 2023 roku sprzedano je za kwotę 208 mln złotych.

Dziś za przejazd co drugiego pasażera komunikacji miejskiej we Wrocławiu płaci Urząd Miejski Wrocławia.