4. Czy wiosna jest już we Wrocławiu? Szukamy dowodów za i przeciw. Zobacz na zdjęciach pierwsze oznaki wiosny
Oznaki wiosny we Wrocławiu i krokusy Oleksandr Poliakowsky
Oznaki wiosny we Wrocławiu i krokusy

W przyszłym tygodniu, 1 marca 2023, zaczyna się meteorologiczna wiosna, a 21 marca – kalendarzowa. Czy poczujemy zmianę pory roku? Czy trawa się zazieleni, a drzewa puszczą liście? Wszystko zależy oczywiście od temperatury powietrza. Nie ulega jednak wątpliwości, że pierwsze oznaki wiosny można już dostrzec we Wrocławiu.

We Wrocławiu już dzisiaj można znaleźć oznaki wiosny – zobacz galerię zdjęć pierwszych w tym roku kwiatów, które zakwitły w okolicach Hali Targowej, Wyspy Piaskowej i w Parku Słowackiego. Czy to jednak oznacza odwrót zimy?

Idzie wiosna? W marcu jak w garncu…

Krokusy już kwitną, ale meteorolodzy zapowiadają chłodny koniec lutego i zimny marzec. Tak kilka najbliższych tygodni widzi przynajmniej Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Marzec będzie więc przypominał przysłowiowy garniec, ale nad wygasłym paleniskiem.

Luty pożegnamy z temperaturą w okolicach zera, natomiast w połowie marca we Wrocławiu można spodziewać się kilkustopniowych mrozów. W niektórych regionach Polski może być nawet zimniej.

Długoterminowe prognozy obarczone ryzykiem

Prognozy na kilka tygodni wprzód ustala się jednak na podstawie modeli statystycznych i teorii prawdopodobieństwa. Te pierwsze sprawdzają się na poziomie 64 proc., a te drugie 57 proc. Dynamika zmian w atmosferze jest zbyt ogromna, aby ją przewidzieć. Dlatego im dłuższa prognoza, tym większe ryzyko, że będzie chybiona.

Powiększ obraz: <p>Oznaki wiosny w Parku Juliusza Słowackiego</p> Oleksandr Poliakovsky
Oznaki wiosny w Parku Juliusza Słowackiego

Pozostaje nam zatem obserwować naturę. A ta we Wrocławiu powoli, powoli budzi się do życia i zwiastuje nadejście wiosny 2023. Czy Wy też nie możecie się już doczekać?