4. Zalane pola i domy pod Wrocławiem. Wysoki poziom na Bystrzycy, Ślęzy i Widawie
Mieszkańcy Gniechowic z niepokojem obserwują płynącą przez ich miejscowość Czarną Wodę. fot. Michał Kurowicki / www.wroclaw.pl

Wysoki stan wody w rzekach płynących w stronę Wrocławia. W miejscowości Gniechowice lokalny potok Czarna Woda zamienił się w szeroką rzekę. Zalewał domy i okoliczne pola. Na miejscu sytuację ratowali strażacy. - W czwartek (25.08) od rana nie odbieramy żadnych zgłoszeń związanych z podtopieniami na terenie samego Wrocławia - uspokaja Damian Górka, oficer prasowy komendanta miejskiego Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Na moście na ul. Kąteckiej w Gniechowicach, w środę (24 sierpnia) wieczorem stoi grupa mieszkańców. Wszyscy z niepokojem patrzą na niewielki zwykle potok - Czarną Wodę. Po ostatnich ulewach zmienił się w szeroką rzekę.

Woda nie mieści się w korycie. Wylała się na pola, podmyła domy i podwórka w miejscowości. Do zalania mostu, na którym stoją mieszkańcy brakuje dziesięciu centymetrów.

Strażacy ratują domy pracując po pas w wodzie

Akcję ratowniczą od kilku dni prowadzi dziesięć zastępów straży pożarnej. Workami z piaskiem starają się zabezpieczać podtopione już częściowo domy. Pracują zanużeni po pas w wodzie.

W Gniechowicach od kilku dni stale pracuje kilkanaście ekip strażackich. Poziom wody na Czarnej Wodzie cały czas się podnosił. Strażacy umacniali wały na rzece workami z piaskiem. Zabezpieczyli też trzy budynki, które zostały częściowo zalane. W końcu od ok. 2 w nocy ze środy na czwartek woda zaczęła powoli opadać. Akcja ratownicza została zakończona w czwartek o 7 rano.
Damian Górka, oficer prasowy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu

Jaki poziom wody na rzekach płynących w stronę Wrocławia?

Centrum Zarządzania Kryzysowego podało w czwartek (25.08) rano poziom wody w rzekach płynących w stronę naszego miasta i przez Wrocław.

Bystrzyca

Stan wody na wodowskazie w Jarnołtowie zmniejszył się do poziomu 174 cm i obserwujemy stabilizację przepływu wody, pomimo nieznacznego podwyższenia zrzutu ze zbiornika Mietków do wielkości 1,89 m sześc/sek.

Czarna Woda

Na Czarnej Wodzie (dopływie Bystrzycy) na wodowskazie w Gniechowicach przeszła fala powodziowa przekraczając o 117 cm stan alarmowy.

Nie miało to jednak wpływu na wodowskaz w Jarnołtowie, gdyż przepływ Czarnej Wody wynosił 5,21 m sześc/sek, co nie może istotnie zmieniać wysokości wody na rzece Bystrzycy. Obecnie woda w Gniechowicach ma tendencję spadkową.

Odra

Obserwujemy stan wody poniżej ostrzegawczego, można jednak zaobserwować jej silne zmącenie, co oznacza przepływ wód wezbraniowych.

Ślęza

Sytuacja nie uległa większej zmianie, obecnie przepływ wynosi 287 cm. Obserwując wodowskazy powyżej Wrocławia, można wywnioskować, że nie zostanie osiągnięty stan alarmowy.

Powiększ obraz: Wysoki poziom wody w rzece Ślęza przy moście na Klecinie fot. Michał Kurowicki
Wysoki poziom wody w rzece Ślęza przy moście na Klecinie

Oława

Obserwujemy stabilizację przepływu na poziomie nieco niższym niż stan alarmowy 244 cm (stan alarmowy 250 cm)