wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. COM Magnolia Park. Od 11 września można tu składać wniosek o paszport. Zobaczcie, jak to zrobić
Interesantki siedzące przy dwóch okienkach paszportowych w COM-ie Magnolia Park fot. UM Wrocławia
Interesantki siedzące przy dwóch okienkach paszportowych w COM-ie Magnolia Park

Od 11 września osoby zainteresowane wyrobieniem paszportu mogą złożyć stosowny wniosek w Centrum Obsługi Mieszkańca (COM) w Magnolia Park. To wyczekiwana nowość w katalogu spraw, które załatwić można w tym cieszącym się popularnością mieszkańców miejscu. Terenowy Punkt Paszportowy wspomagać będzie pracę Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Reklama

Centrum Obsługi Mieszkańca (COM) w Magnolia Park to strzał w dziesiątkę. Dobra lokalizacja (I piętro, tuż obok schodów ruchomych), 883 mkw. powierzchni, 31 stanowisk obsługi i dogodne dla mieszkańców godziny otwarcia, także w soboty sprawiają, że miejsce przyjmuje ok. 600 klientów dziennie!

Wnioski paszportowe w COM – nowość

Teraz interesantów może być jeszcze więcej, gdyż w COM Magnolia będzie można załatwić kwestie związane z paszportami: chodzi o przyjmowanie wniosków i wydawanie paszportów.

To miejsce otwieraliśmy w czerwcu 2022 roku. Jego popularność dowodzi tego, że był to świetny pomysł. Teraz, po otrzymaniu odpowiedniego sprzętu i wpięciu w zewnętrzny system informatyczny, mieszkańcy będą mogli składać tutaj wnioski o wydanie paszportów. To uzupełnienie szerokiej oferty spraw obywatelskich, jakie można tu załatwić.
mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Powiększenie katalogu spraw realizowanych przez COM nie byłoby możliwe gdyby nie porozumienie z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim (sprawy paszportowe realizuje administracja rządowa i urzędy wojewódzkie).

Stworzyliśmy w ostatnich trzech latach na Dolnym Śląsku dziewięć nowych punktów paszportowych. Zaczęliśmy od Bogatyni, żeby ułatwić ludziom ten kłopot, który był związany z koniecznością przyjazdu do Wrocławia. W najbliższej okolicy mamy punkt w Wołowie i Trzebnicy, więc dlaczego nie Wrocław. Punkt już ruszył, pierwsze osoby są zapisane na najbliższe dni. Wydaje mi się, że to idealne miejsce także pod względem komunikacyjnym.
mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski

Największe COM w Polsce – skorzystało 120 tys. osób

Tak dużego centrum obsługi nie ma w żadnym innym polskim mieście. Inicjatorem stworzenia COM-u poza dotychczasowymi siedzibami urzędu jest Włodzimierz Patalas, Sekretarz Miasta Wrocławia.

W ciągu roku z COM w Magnolia Park skorzystało ok. 120 tys. mieszkańców, którym wydano ok. 25 tys. dowodów osobistych, 30 tys. dowodów rejestracyjnych czy załatwiono ok. 25 tys. spraw meldunkowych. 

Centrum Obsługi Mieszkańca Magnolia Park znajduje się na piętrze, między lokalami Reserved i Martes Sport i nad drogerią Super-pharm.

Lokalizacja w centrum handlowym oraz pracujące soboty, które praktykujemy w naszych COM-ach są dodatkowym atutem tego miejsca. Cieszy się ono dużą popularnością, która teraz dodatkowo się zwiększy, dzięki możliwości składania wniosków paszportowych. Jesteśmy przeszkoleni i gotowi do pracy. Co jednak bardzo ważne, złożenie wniosku oraz odbiór dokumentu będą możliwe wyłącznie po internetowym umówieniu wizyty.
Bożena Bronowicka, dyr. Wydziału Spraw Obywatelskich UM

W dniu złożenia wniosku należy mieć ze sobą odpowiednie dokumenty. 

Jakie dokumenty są wymagane przy składaniu wniosku o paszport:

 • wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego,
 • jedna kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • dowód uiszczenia opłaty paszportowej oraz do wglądu w dokument potwierdzający uprawnienie do skorzystania z ulgi lub dokument uprawniający do zwolnienia z opłaty,
 • ważny dokument paszportowy, albo ważny dowód osobisty,
 • odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia - w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy za granicą przez osoby nieposiadające numeru PESEL,
 • odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu małżeństwa - w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy każdorazowo po zmianie nazwiska w wyniku zawarcia małżeństwa za granicą,
 • odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu stanu cywilnego, albo dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego - na żądanie organu, w przypadku rozbieżności w danych lub wątpliwości co do tożsamości lub obywatelstwa osoby.

Jak złożyć wniosek paszportowy?

Wizytę trzeba wcześniej umówić poprzez stronę bez-kolejki.um.wroc.pl

Wszelkie informacje dot. dokumentów i opłat związanych z wydaniem paszportu znajdują się na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

COM Magnolia Park – w jakie dni złożyć wniosek paszportowy

W COM w Magnolia Park czynne będą 2 stanowiska paszportowe działające w godzinach 9.00-18.00 od poniedziałku do piątku. W soboty punkt będzie nieczynny. Samo Centrum Obsługi Mieszkańca w Magnolii w sprawach meldunkowych, wydawania dowodów osobistych czy dowodów rejestracyjnych działa od poniedziałku do piątku 9.00-18.00, a w soboty od 9.00-16.00.

Roczna statystyka Wydziału Spraw Obywatelskich

Wydział Spraw Obywatelskich nadzoruje pracę  COM-ów w 7 lokalizacjach i obsługuje w ciągu roku około 600 tysięcy klientów , w tym m.in.:

 • wydając około 80 tysięcy dowodów osobistych,
 • dokonując 80 tysięcy zameldowań i wymeldowań,
 • wydając 100 tysięcy pozwoleń czasowych
 • wydając 100 tysięcy dowodów rejestracyjnych,
 • wydając około 15 tysięcy praw jazdy
 • ponad 100 tysięcy innych zaświadczeń i informacji

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl