4. Co najchętniej zamawialiśmy do jedzenia w tym roku? Zobaczcie raport Food Trendów [SZCZEGÓŁY]

Lada moment skończy się 2022 rok. To dobry czas na podsumowanie minionych miesięcy w polskiej gastronomii. Jak co roku, Pyszne.pl, czyli największy w kraju serwis do zamawiania jedzenia online, przygotował raport Food Trendów. Co królowało na talerzach mieszkańców Wrocławia w tym roku? Zobaczcie szczegóły.

Food Trendy Polaków w 2022 roku

Raport Pyszne.pl oparty jest na analizie ponad 3,5 milionów aktywnych użytkowników serwisu. Tegoroczna odsłona publikacji powstała we współpracy z globalną agencją WGSN, wspólnie z którą serwis opracował listę trendów w polskiej gastronomii.

Polecamy Państwa uwadze kolejną edycję raportu Food Trendów Pyszne.pl, w którym jeszcze uważniej przyjrzeliśmy się otaczającej nas rzeczywistości. Podobnie jak w poprzednich edycjach, przeanalizowaliśmy zwyczaje konsumentów, w poszukiwaniu różnic oraz podobieństw kulinarnych w największych miastach Polski, gdzie posiłki na dowóz uzupełniają codzienne menu mieszkańców.
Arkadiusz Krupicz, Country Manager i założyciel Pyszne.pl

Kuchnia włoska, indyjska czy grecka?

W raporcie nie zabrakło informacji o tym, co w 2022 roku królowało na polskich stołach. Zwycięska przed rokiem pizza została zdetronizowana przez burgery. Włoski przysmak zajął bowiem drugie miejsce. Trzecie miejsce na podium, podobnie jak przed rokiem, zajmuje kebab

Choć kebab zajął dopiero trzecie miejsce w kategorii najpopularniejszych potraw, to kuchnia arabska jest tą, która najbardziej zyskała w 2022 roku na popularności.

W serwisie, w porównaniu z poprzednim rokiem, zdecydowanie przybyło również zamówień z restauracji greckich i indyjskich.

Co królowało na talerzach mieszkańców Wrocławia w 2022 roku?

Najczęściej zamawiane dania we Wrocławiu to:

• Rollo kebab
  • Cheeseburger
  • Pierogi ruskie

Kuchnie najszybciej zdobywające popularność we Wrocławiu:

• Arabska
  • Grecka
  • Indyjska

Raport Food Trendów 2022 – ciekawostki

„Małe przyjemności”

Pierwszym zauważalnym trendem, nazwanym przez WGSN „Małymi przyjemnościami”, jest zwiększająca się liczba osób spożywających małe posiłki lub przekąski – np. w ramach pocieszenia się w obliczu stresującej sytuacji. Co więcej, według danych Pyszne.pl, aż 30% Polaków zamawia je z dostawą do domu.

„Sprytna oszczędność”

Skupia się ona na zmianach w zachowaniu konsumentów, na co wpływ miała m.in. pandemia czy obecna sytuacja ekonomiczna na świecie. Uczymy się oszczędzać – także w kuchni. Aż 43% ankietowanych przyznaje, że przygotowuje nowe posiłki z resztek zamówionego jedzenia.

Uczta dla zmysłów

Coraz więcej osób podchodzi do jedzenia jak do Uczty dla zmysłów, a nie jedynie sposobu na zaspokojenie głodu. Ważna jest już nie tylko ilość i smak, ale również prezentacja potrawy. Aż 41% Polaków decyduje się na wybór potrawy nie na podstawie składników, a jej... zdjęcia.

Roślinożerców jest coraz więcej!

Apetyt Polaków rośnie również na dania wegetariańskie i wegańskie. Co ciekawe, częściej wybierają je też mięsożercy. Według badań Insight Lab (przeprowadzonych na zlecenie Pyszne.pl) już 31% Polaków regularnie decyduje się na wybór dań bezmięsnych.

Z kolei aż 17% spośród wszystkich pozycji zamówionych na Pyszne.pl w 2022 roku to potrawy wegetariańskie i wegańskie. Wśród najpopularniejszych dań w tej kategorii są: pizza margherita, wegetariańskie sushi i sałatka grecka.

Pełny raport znajduje się na stronie Pyszne.pl.