4. Węgiel dwa razy droższy niż rok temu. A będzie jeszcze gorzej [CENY, PROGNOZY]
Wydatki na ogrzewanie węglem są najwyższe od sześciu lat. Jaka będzie dostępność i dalsze podwyżki cen węgla? Pixabay.com

Osoby ogrzewające swoje domy piecami na węgiel już teraz mają duży problem. Od ubiegłego roku jego cena wzrosła już niemal dwukrotnie, a wszystko wskazuje, że to nie koniec podwyżek. W dodatku surowca tego może nie wystarczyć dla wszystkich. Jakie są prognozy na rynku węgla?

Choć to niezbyt ekologiczny sposób zapewnienia ciepła w domu, to wciąż jeszcze wielu mieszkańców Wrocławia korzysta z pieców na węgiel. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym sezonie grzewczym nie będą mieli powodów do radości. Już w 2021 r. ceny węgla były rekordowe, a obecny rok 2022 przynosi dalsze podwyżki.

Rok temu dzisiejsze ceny wydawały się abstrakcją

Ceny węgla zdecydowanie idą w górę. Rok temu za tonę trzeba było zapłacić około 840 zł, a teraz jest to już 1500-2000 zł, w zależności od jakości opału. Rok temu takie prognozy wydawały się abstrakcją. Tymczasem sezon jeszcze się nie zaczął
Michał Świeboda, właściciel PHO Domat Prim, wrocławskiej firmy zajmującej się sprzedażą węgla

Jak podkreśla Michał Świeboda, na wzrost cen wpływ ma przede wszystkim wojna na Ukrainie, a co za tym idzie brak importu tego surowca z Rosji, który dotychczas był bardzo duży. Zapotrzebowanie wciąż jest wielkie, a zapowiada się duży deficyt.

Rosja była dotychczas największym dostawcą węgla do Unii Europejskiej - około 46 proc. pochodziło z tego kraju. Nie można też wykluczyć sytuacji, że Rosja sama wstrzyma eksport węgla do krajów unijnych. Problem z dostawami wiąże się również z utrudnionym transportem oraz rozliczeniami transakcji.

Powiększ obraz: Wkrótce czekają nas dalsze podwyżki cen węgla i prawdopodobnie większe problemy z jego dostępnością Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Najwyższe podwyżki w sierpniu i we wrześniu

Już teraz węgiel opałowy stał się towarem deficytowym w składach. Odbiorcy szukają możliwości jego zakupu w obawie, że może go zabraknąć. To także ma duży wpływ na wysoki poziom cen tego surowca.

Największych podwyżek spodziewamy się w sierpniu i we wrześniu, bo wtedy zaczyna się sezon. Niestety nie wiem, czy w tych miesiącach w ogóle będziemy mieli czym handlować, bo już dziś są spore braki. Dotychczas już wiosną zgłaszali się do nas dostawcy, żeby sprzedawać nam węgiel. Dziś to my szukamy możliwości, żeby go kupić dla naszych klientów. To wina rynku, który tak zareagował na obecną sytuację międzynarodową.
Michał Świeboda

Wydatki na ogrzewanie węglem najwyższe od sześciu lat

Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętna średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,60 zł. W 2020 było to 887,95 zł za tonę.

Powiększ obraz: Węgiel coraz droższy i mniej dostępny Shutterstock
Węgiel coraz droższy i mniej dostępny

Z kolei według badania Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) gospodarstwa domowe korzystające z węgla do ogrzewania domów, wydały na jego zakup w sezonie grzewczym 2021/2022 średnio 2992 zł. To o 15% więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego. Wydatki te były najwyższe od sześciu lat.

Niestety tegoroczna jesień i zima może być znacznie gorsza dla portfeli właścicieli węglowych pieców.