4. Były senator Tomasz M. i radny Tomasz H. na wolności. Czy będzie zażalenie prokuratury?
Na zdjęciu gmach Sądu Okręgowego we Wrocławiu Tomasz Hołod
Na zdjęciu gmach Sądu Okręgowego we Wrocławiu

Zatrzymani przez CBA były senator Tomasz M. i radny Tomasz H. w piątek, 14 października br., wyszli na wolność. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia nie uwzględnił wobec nich wniosku prokuratury o areszt. W tej sprawie prokuratura może złożyć zażalenie. Zobacz szczegóły sprawy.

Tomasz M. były senator Platformy Obywatelskiej i Tomasz H. radny Rady Miejskiej we Wrocławiu oraz dwie inne sposoby: Maciej W. (szef Konfederacji Lewiatan) i Iwona S. zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne 12 października 2022 r.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zatrzymali te osoby na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie w związku ze śledztwem w sprawie wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Prokuratura chciała, by najbliższe tygodnie spędzili oni w areszcie. Wrocławski sąd na to się nie zgodził.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia w dniu 14.10.2022 r. nie uwzględnił wniosków Prokuratury i nie zastosował wobec podejrzanych (Tomasza M., Macieja W., Iwony S., Tomasza H.) tymczasowego aresztowania. Jednocześnie Sąd odroczył sporządzenie uzasadnienia na piśmie na okres 7 dni. Z ustnych motywów wynika, że brak jest ogólnej przesłanki do stosowania środków zapobiegawczych, tzn. materiał dowodowy nie wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im czynów
sędzia Marek Poteralski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Postanowienia są nieprawomocne. Prokuratura może zaskarżyć decyzję Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieście do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.