wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Brytyjski Uniwersytet Coventry otworzy filię we Wrocławiu

Coventry University, fot. CU

Brytyjski Uniwersytet Coventry planuje otworzyć swoją nową filię we Wrocławiu. Pierwsi studenci rozpoczną naukę jesienią 2019 roku.

Reklama

Uniwersytet Coventry został założony w 1843 roku. Magazyn Times Higher Education umieścił uczelnię w gronie 100 najlepszych uniwersytetów w Europie pod względem jakości i warunków nauczania, a także w pierwszej europejskiej trójce w kategorii relacji ze studentami.

Władze Uniwersytetu, planując otwarcie swojego przedstawicielstwa w Polsce, analizowały warunki w wielu najważniejszych ośrodkach akademickich w Polsce. Ostatecznie wybór padł na Wrocław.

Absolwenci z brytyjskim dyplomem

Filia Uniwersytetu Coventry będzie pierwszą tego typu niezależną placówką w Polsce utworzoną przez zagraniczną uczelnię wyższą. Kształcenie będzie oparte na elastycznym modelu, dzięki czemu studenci mogą łączyć naukę z pracą w niepełnym wymiarze godzin, co ułatwi finansowanie studiów.

Uczelnia planuje bliską współpracę z lokalnymi firmami, aby wypracować model edukacji kształcący wykwalifikowanych absolwentów gotowych do podjęcia pracy, wyposażonych w wiedzę i umiejętności zawodowe zwiększające ich szanse zatrudnienia.

W planach jest możliwość wymiany studenckiej z innymi brytyjskimi jednostkami należącymi do Grupy Coventry University, w Coventry, Scarborough i w Londynie.

W programie są kursy w zakresie przedmiotów zawodowych i technicznych na studiach stacjonarnych i zaocznych, początkowo dla 300 studentów. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim, a ich absolwenci otrzymają dyplom Coventry University.

Początkowo oferowane programy będą obejmować poziom studiów licencjackich w dziedzinie biznesu, cyberbezpieczeństwa i IT, inżynierii,  hotelarstwa i turystyki. Z czasem oferta zostanie poszerzona.

Ambitna młodzież, wymagający inwestorzy

Prorektor Uniwersytetu Coventry John Latham zna Wrocław, w ciągu kilku lat wielokrotnie spotykał z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem, z którym rozmawiał o warunkach uruchomienia nowej uczelni.

Uczelnia współpracuje już z Politechniką Wrocławską, prowadzi program magisterski w zakresie europejskich systemów i kontroli, umożliwia studentom możliwość kształcenia się w Polsce i w Coventry.

– Bardzo mocno koncentrujemy się na umożliwieniu studentom zdobycia doświadczenia i zwiększenia szans na rynku pracy – mówi prorektor John Latham. – Istnieje wielki apetyt na edukację w elastycznym modelu, jaki oferujemy. Dzięki temu studenci mogą się kształcić jednocześnie pracując i podnosząc swoje umiejętności.

Biblioteka Coventry University, fot. UC

Prorektor Uniwersytetu Coventry dodaje: – Otwierając filię, pragniemy pokazać, że będziemy oferować elastyczną i zorientowaną na rozwój kariery lokalną alternatywę, która umożliwi zdobycie dyplomu brytyjskiej uczelni wyższej w dziedzinach, w których występuje największe zapotrzebowanie wśród pracodawców – podkreśla John Latham.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślał, że we Wrocławiu od lat konsekwentnie budowana jest gospodarkę opartą na wiedzy. – Staramy się przy tym jak najmocniej włączyć miasto w międzynarodową wymianę wiedzy. Inwestycja Uniwersytetu Coventry z jednej strony wpisuje się więc w naszą długofalową strategię, z drugiej stanowi przedsięwzięcie absolutnie pionierskie – mówił prezydent Wrocławia, i dodał: – Po raz pierwszy w historii renomowana zagraniczna uczelnia zdecydowała się na tak znaczące zaangażowanie w życie polskiego miasta i otworzenie u nas swojej filii. Jesteśmy przekonani, że skorzystają na tym zarówno nasi mieszkańcy jak i Uniwersytet Coventry – uznawany za jeden z najlepszych oraz  najbardziej innowacyjnych w Europie.

O dużym znaczeniu powołania nowej instytucji naukowej i edukacyjnej mówiła także Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – Siłą Wrocławia już dziś jest bogate zaplecze akademickie, a inwestycja Uniwersytetu Coventry dodatkowo je wzmocni. Jako miasto zyskamy kolejny atut w rozmowach z potencjalnymi inwestorami oraz magnes przyciągający nowych mieszkańców – powiedziała prezes ARAW. - Jesteśmy przekonani, że filozofia kształcenia zaproponowana przez uczelnię, znakomicie wpisze się w realia wrocławskiego rynku pracy, otworzy kolejne perspektywy tak przed studentami jak i przed firmami, w których będą oni w przyszłości pracować”.

Uczelnia z tradycjami

Coventry University Group jest dynamiczną, nowoczesną globalną instytucją edukacyjną z bogatą tradycją nauczania, ambitnymi badaniami, śmiałymi inicjatywami międzynarodowymi i licznymi partnerstwami na całym świecie.

Dzięki powiązaniom z wiodącymi firmami i organizacjami w różnych krajach i branżach, ponad 30 tysięcy studentów ma dostęp do staży i międzynarodowej wymiany, co zapewnia, że rosną ich szanse zatrudnienia po ukończenia studiów. Studenci korzystają z najnowocześniejszego sprzętu i wyposażenia w kampusach w Coventry, Londynie i Scarborough, we wszystkich dyscyplinach akademickich, od medycyny, biznesu, sztuk scenicznych, po wzornictwo przemysłowe, inżynierię i informatykę.

Coventry University, fot. CU

Coventry University uzyskało złoty status w brytyjskiej klasyfikacji „Teaching Excellence Framework” (TEF). Zajmuje miejsce w pierwszej dwusetce w rankingu THE'S Young University. Jest uznawany za najlepszą uczelnię w Wielkiej Brytanii w rankingach przygotowywanych regularnie przez dziennik Guardian, jak i Complete University Guide.

Uczelnia zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej za programy nauczania w dziedzinie zdrowie, inicjatywy pokojowe i zarządzanie kryzysowe. Absolwenci inżynierii i designu, zwłaszcza w dziedzinie motoryzacji, uzyskali wiele wyróżnień na świecie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama