wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Święta Bożego Narodzenia we Wrocławiu. Gdzie warto się wybrać w dniach 24-26 grudnia?
Na zdjęciu rozświetlona choinka na wrocławskim Rynku i tłum ludzi fot. Marek Księżarek
Na zdjęciu rozświetlona choinka na wrocławskim Rynku i tłum ludzi

Boże Narodzenie we Wrocławiu ma szczególny urok. Na wrocławskim rynku już po raz 15. organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy, który licznie odwiedzają zarówno turyści z Polski jak i z zagranicy. W wolnych chwilach można także udać na się na spacer po Ostrowie Tumskim czy Starym Mieście oraz wybrać się na koncerty kolęd. Co warto wiedzieć o nadchodzących świętach i gdzie można się wybrać? Podpowiadamy.

Reklama

Święta Bożego Narodzenia we Wrocławiu - jakie będą atrakcje? 

Święta we Wrocławiu kojarzą się z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym, świątecznymi kiermaszami oraz koncertami kolęd. W wielu kościołach i parafiach kontynuowana jest tradycja tworzenia bożonarodzeniowych szopek. Każdego roku na wrocławski Rynek rozświetla choinka, która również stanowi atrakcję miasta w okresie świątecznym.

W okresie Bożego Narodzenia we Wrocławiu można skorzystać z uroków miasta, jak spacer po Starym Mieście, Ostrowie Tumskim czy wizyta w Ogrodzie Botanicznym, gdzie można podziwiać „Światłogród”, czyli niezwykłe iluminacje świetlne, które doskonale współgrają z bogatą roślinnością. 

Co robić w święta we Wrocławiu? 

Święta we Wrocławiu mogą być świetną okazją do skorzystania z miejskich atrakcji. Zwłaszcza, że wiele turystycznych miejsc będzie można odwiedzić również w okresie świątecznym.

Zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści mogą w dniach 24, 25 i 26 grudnia udać się do zoo i Afrykarium. W Wigilię kasy biletowe będą czynne w godzinach 9.00-13.00 a zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 9.00-14.00. Pierwszego i drugiego dnia świąt (25 i 26 grudnia) kasy biletowe będą czynne w godzinach 9.00-16.00, a zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 9.00-17.00. 

26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia można również wybrać się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym dniu kasy biletowe będą czynne w godzinach 16.30-20.30, a zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 16.30-21.00. 

W Boże Narodzenie we Wrocławiu można wybrać się także na lodowisko. W Wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt w godzinach 9.00-22.00 będzie czynne lodowisko na Tarczyński Arena Wrocław. Otwarte będzie również lodowisko Spiska, które będzie czynne w godzinach: 8.00-12.00, 13.00-16.00, 17.00-19.00 i 20.00-22.00. 

27 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Święta Bożego Narodzenia trwają od 25 do 26 grudnia. Wprawdzie od 2021 roku, 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 

Czy Wigilia jest ustawowo wolnym dniem?

24 grudnia obchodzona jest wigilia Bożego Narodzenia. Nie jest to jednak święto, dlatego zgodnie z Kodeksem pracy jest to dzień pracujący. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w wigilię większość sklepów jest otwartych krócej, niż zazwyczaj. 

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy jest organizowany we Wrocławiu już od 15 lat i w tym roku potrwa do 31 grudnia. Stoiska są czynne Tak jak w poprzednich latach stoiska będą czynne w godzinach 10.00-21.00, a w ofercie znajdą się artykuły spożywcze, jak słodycze, zioła, sery, wędliny czy nalewki oraz artykuły przemysłowe i rękodzieła, jak kubki, wyroby ze szkła czy świece.

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego przewidziane są również atrakcje dla dzieci. Podobnie jak podczas poprzednich edycji na wrocławskim Rynku pojawi się m.in. karuzela, świąteczny wiatrak, Bajkowy Lasek.

W Wigilię i pierwszy dzień świąt, czyli 24 i 25 grudnia jarmark będzie nieczynny. W drugi dzień świąt, czyli 25 grudnia stoiska będą czynne w godzinach 13.00-21.00. W Sylwestra 31 grudnia w domkach przemysłowych sprzedaż będzie się odbywać do godziny 17.00, a niektóre stoiska będą czynne do godziny 3:00 w nocy, czyli do 1 stycznia. 

Życzenia bożonarodzeniowe

Nieodzownym elementem świąt jest składanie sobie życzeń bożonarodzeniowych. Zgodnie z tradycją, momentem składania życzeń na Boże Narodzenie jest wigilia, podczas której łamiemy się opłatkiem. Najpopularniejsze świąteczne życzenia dotyczą zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Treść życzeń zależy od nadawcy, jednak najważniejsze, aby płynęły prosto z serca. Warto  dostosować je do konkretnego odbiorcy. Nieco inaczej jest w sytuacji składania życzeń w pracy. W przypadku, gdy życzenia świąteczne mają charakter zawodowy, warto zachować większą powściągliwość. 

Czego można życzyć rodzinie na święta?

Moment dzielenia się opłatkiem i składania życzeń dla wielu jest wyjątkowy i wzruszający. Oto, czego najczęściej życzymy sobie podczas wigilii: 

 • zdrowia,
 • szczęścia, 
 • spełnienia marzeń,
 • pomyślności,
 • sukcesów zawodowych i prywatnych,
 • spokoju,
 • radości,
 • wytchnienia.

Stwórz swoją kartkę świąteczną z wroclaw.pl 

Wybierz grafikę:

Wybierz życzenia:

Autor życzeń:

Ilość znaków: 0/30

Twoja e-kartka

Znaczek pocztowy

Piękna jest radość w Święta, ciepłe są myśli o bliskich, niech pokój, miłość i szczęście otoczą dzisiaj nas wszystkich!

Twój podpis

Niedziela handlowa grudzień 2022

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Zakupy w weekend można jednak zrobić w określonych dniach w roku, które zostały wyznaczone jako niedziele handlowe. W grudniu 2022 roku niedziela handlowa wypada 11 i 18 grudnia. Będzie to świetna okazja do zrobienia świątecznych zakupów. 

Potrawy wigilijne na Boże Narodzenie

Zgodnie z tradycją obchodzoną w Polsce na wigilijnym stole powinno się znaleźć dwanaście dań. Liczba ta nie jest przypadkowa, według religii chrześcijańskiej symbolizuje dwunastu apostołów. Co ciekawe, według wierzeń ludowych dwanaście potraw wigilijnych odnosi się do dwunastu miesięcy w roku. Do dziś w wielu domach znany jest przesąd, zgodnie z którym „Jaka wigilia, taki cały rok”, dlatego nie należy spróbować wszystkich dwunastu potraw, aby móc liczyć na dostatek i szczęście w nadchodzącym roku. 

Jakie są tradycyjne potrawy wigilijne?

Jak nakazuje tradycja na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 postnych potraw. Co ciekawe, dania różnią się od siebie w zależności od regionu Polski. Są jednak potrawy, które nieodzownie kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. W większości domów, podczas kolacji wigilijnej nie może zabraknąć m.in. karpia, barszczu czerwonego czy pierogów. Co ciekawe, niektóre ze potraw wigilijnych ma swoje symboliczne znaczenie.

 • Barszcz wigilijny. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez tradycyjnego barszczu czerwonego z uszkami. Dla większości osób to jedyny raz w roku, gdy jemy tą potrawę podawaną właśnie z uszkami, dlatego nieodzownie kojarzy się z kolacją wigilijną. W tradycyjnym, barszczu wigilijnym nie powinno zabraknąć suszonych grzybów i śliwek. 
 • Zupa grzybowa. W niektórych domach barszcz czerwony z uszkami jest zastąpiony zupą grzybową. Jednak zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinny pojawić się obie potrawy. Wigilijna zupa grzybowa również powinna zawierać suszone owoce, jak śliwki i jabłka. Można ją podawać z makaronem, grzankami albo groszkiem ptysiowym. 
 • Kutia. Jedną z 12 potraw, które obowiązkowo powinny znaleźć się na wigilijnym stole jest kutia, czyli kluski z makiem. Ta typowo świąteczna potrawa w większości domów jest przygotowywana wyłącznie na święta Bożego Narodzenia. Jeden z jej głównych składników, czyli mak ma przynieść bogactwo i płodność tym, którzy go spożywają. Zgodnie z przesądem brak tej potrawy podczas wigilijnej kolacji może przyczynić się do nieszczęść w nadchodzącym roku.
 • Karp. Trudno wyobrazić sobie tradycyjne święta Bożego Narodzenia bez karpia. Podaje się go w różnej formie: pieczonej, smażonej, w galarecie albo w cieście. 
 • Pierogi. W święta Bożego Narodzenia na wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami. Dawniej wierzono, że kapusta ma zapewnić witalność i chronić przed złem. Choć przygotowuje się je nie tylko od święta to w wielu domach kojarzą się głównie z daniem wigilijnym.
 • Kapusta z grochem. Na wigilijnym stole koniecznie powinna znaleźć się także kapusta z grochem. Według dawnych wierzeń grzyby mają przynosić szczęście, a a kapusta siłę i witalność. Niestety, przygotowanie tej potrawy jest czasochłonne, ale jej smak nieodzownie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. 
 • Ryba po grecku. Nie bez powodu na wigilijnym stole można znaleźć wiele potraw rybnych, jak np. ryba po grecku. Ryba to nie tylko najstarszy symbol chrześcijaństwa, ale także znak Jezusa. 
 • Śledzie. Zgodnie z tradycją, podczas wigilii na stole nie powinno zabraknąć również śledzi. Możne je przyrządzić na wiele sposobów, jednak najpopularniejsze są te w sosie śmietanowym, w occie, w oleju oraz z rodzynkami. 
 • Chleb. Podczas wigilijnej kolacji z pewnością nie może zabraknąć chleba. Nie dość, że jest dodatkiem dla niektórych potraw to jeszcze ma swoje symboliczne znaczenie. Chleb jest uznawany za symbol wspólnoty, mądrości, pomyślności i dobrobytu. Dawniej wierzono także, że ma on zwiastować powodzenie, gościnność i przyjaźń. 
 • Kompot z suszu. W czasie wigilii na polskich stołach nie powinno zabraknąć także kompotu z suszonych owoców. Przygotowuje się go m.in. z jabłek, gruszek, daktyli, moreli i fig. Zawarte w kompocie owoce symbolizują szczęście, miłość, obfitość i dostatek. 
 • Makowiec. Podczas świąt Bożego Narodzenia na stole nie powinno zabraknąć również makowca. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, zawarty w cieście mak jest symbolem urodzaju, a orzechy zwiastują szczęście oraz płodność. 
 • Pierniki. Na wigilijnym stole często pojawia się również piernik. W niektórych domach piecze się również pierniczki, które następnie wiesza się na choince. Piernik symbolizuje powodzenie i dobrobyt. 

Barszcz wigilijny - przepis

Barszcz czerwony to jedna z potraw wigilijnych, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jej wyjątkowy smak i aromat nieodzownie kojarzy się z kolacją wigilijną.
Oto przepis na barszcz wigilijny:
Składniki:
 • ok. 1 kg buraków
 • cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 4-5 suszonych grzybów – prawdziwków lub podgrzybków
 • włoszczyzna – pół małego selera, 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek pora
 • sól
 • pieprz
 • ziele angielskie
 • listek laurowy
 • sok z cytryny lub łyżka octu spirytusowego
 • cukier
 • 2 szklanki kwasu buraczanego
 • opcjonalnie pół szklanki wywaru z gotowanej ryby

Wykonanie:

 1. Grzyby płuczemy, zalewamy wrzątkiem i gotujemy do miękkości. Obieramy warzywa (buraki najlepiej w rękawiczkach, by nie mieć czerwonych dłoni), kroimy na mniejsze kawałki (cebulę można zostawić całą) i gotujemy w ok. 1,5 litra wody ok. 30 minut. 
 2. Odstawiamy, by wywar przestygł. Wyjmujemy z niego warzywa, dodajemy przecedzone grzyby, kwas buraczany oraz jeśli mamy wywar z ryby, przyprawy. Dolewamy łyżkę octu lub soku z cytryny. Przez praskę wyciskamy dwa ząbki czosnku. Odstawiamy, by smaki się przegryzły.
 3. Opcjonalnie siekamy bardzo drobniutko cebulkę, szklimy na łyżce masła, dosłownie by była przezroczysta. Dodajemy ją do barszczu. Przed podaniem podgrzewamy barszcz, ale nie doprowadzamy go do zagotowania, by nie stracił koloru. 

Puste miejsce przy wigilijnym stole

Kolacja wigilijna jest dniem postnym, dlatego zgodnie ze zwyczajem zaczerpniętym od naszych przodków, tego dnia należy ograniczyć jedzenie posiłków do minimum i powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Na stole, oprócz dwunastu dań, powinien znaleźć się także opłatek oraz jedno dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa.

Dawniej wierzono, że podczas kolacji wigilijnej może pojawić się zmarły, który odszedł w bieżącym roku. Stąd wziął się zwyczaj pozostawiania pustego miejsca przy stole, choć obecnie jest ono przewidziane dla przybysza. Zgodnie z tradycją, w wigilijny wieczór nikt nie powinien być sam, dlatego należy zaprosić do stołu każdego, kto tego dnia zapuka do naszych drzwi. 

Boże Narodzenie w innych religiach 

25 i 26 grudnia w religii chrześcijańskiej obchodzone są święta Bożego Narodzenia. Jednak inne religie nie traktują tego dnia, jako daty narodzin Chrystusa. Żydzi nie uznają narodzin Jezusa 24 grudnia, dlatego też nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. Grudzień jest jednak dla nich ważnym miesiącem, ze względu na inne święto - Chanukę.

Także Muzułmanie nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ich religią, Bóg nigdy się narodził, dlatego wyznawcy islamu nie świętują Bożego Narodzenia. Także wyznawcy buddyzmu nie świętują narodzin Chrystusa. Najważniejszym świętem buddyjskim jest Wesak, który stanowi symbol i pamiątkę po przebudzeniu, narodzeniu i śmierci Buddy.

Święta Bożego Narodzenia obchodzą za to wierni obrządków wschodnich. Co ciekawe, prawosławni i grekokatolicy nie świętują narodzin Chrystusa 24 grudnia, a dwa tygodnie później i obchodzone są trzy dni. Święta Bożego Narodzenia dla obrządków wschodnich przypadają na 7-9 stycznia 2023 roku. 

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl