4. Zamiast bonu – 500 plus plus? Nowy pomysł na kontynuowanie dofinansowania do wakacji
Rodzina z małym dzieckiem nad morzem (zdjęcie ilustracyjne) Pixabay
Rodzina z małym dzieckiem nad morzem (zdjęcie ilustracyjne)

Oficjalnie program Polski Bon Turystyczny zakończył się 31 marca tego roku. Na razie nie wiadomo, czy będzie kontynuowany, choć negocjacje międzyresortowe nad nowym jego kształtem trwają. Minister sportu i turystyki ma nawet konkretny pomysł.

Program PBT działał od sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Z założenia miał wspierać polską branże turystyczną, która mocno ucierpiała z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Program okazał się też atrakcyjny dla rodzin z dziećmi. Czy w związku z jego popularnością będzie kontynuowany, choć nie ma już obostrzeń wynikających z pandemii? A jeśli tak, to w jakim kształcie?

Będzie 500 plus plus? Negocjacje trwają

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk w rozmowie dla Radia RMF24 przyznał, że złożył Ministerstwu Finansów propozycję przedłużenia PBT w nowym kształcie.

Pomysł, z którym się zwróciliśmy do Ministerstwa Finansów, zakłada poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę w sytuacji, kiedy zainteresowany zamiast pobrania 500 plus, wybrałby formę bonu turystycznego. Tyle mogę powiedzieć, ale cały czas czekamy na konkretne ustalenia z Ministerstwem Finansów.
Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki

Program na pewno nie będzie już jednak tak szeroki ani nie będzie przyznawał tak wysokich kwot.

– Byłoby to takie 500 plus plus. Byłaby to pewna dodatkowa kwota [przyznawana] pod warunkiem, że byłaby rzeczywiście nakierowana na wypoczynek – uściśla Kamil Bortniczuk.

Żadnych szczegółów jeszcze jednak nie ma. Jeśli program PBT będzie kontynuowany, szczegóły powinny zostać ustalone do połowy maja.

Jak wykorzystywano bony na Dolnym Śląsku?

Pod koniec grudnia 2022 r. ZUS opublikował raport podsumowujący program PBT. Zgodnie z nim do końca grudnia 2022 r. Polacy zapłacili bonami równowartość 3 mld zł. Program cieszył się największym zainteresowaniem latem 2021 r.

W województwie dolnośląskim bonami zrealizowano płatności o równowartości:

• 189,5 mln zł za usługi hotelarskie – to czwarte miejsce, zaraz po województwach pomorskim, zachodniopomorskim i małopolskim;
  • 17,6 mln zł za imprezy turystyczne;
  • 7,9 mln zł za połączone usługi hotelarskie i turystyczne.

Łącznie na Dolnym Śląsku bonami zapłacono równowartość 215 mln zł.