4. Bon turystyczny będzie ważny dłużej! Podpowiadamy jak dostać pieniądze i na co można je wydać
Na zdjęciu kobieta, mężczyzna i dzieci na rowerach w górach schuterstock
Na zdjęciu kobieta, mężczyzna i dzieci na rowerach w górach

To już pewne - przedłużono termin ważności bonu turystycznego. Bonem turystycznym można zapłacić za wycieczkę, pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. Zobacz, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny i jak dostać pieniądze na wakacje?

Do 31 marca 2023 r. można płacić bonem turystycznym

Po zmianie przepisów, termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne został wydłużony o pół roku. A to oznacza, że bon turystyczny będzie ważny nie do końca września 2022 r. a do końca marca 2023 r.

W województwie dolnośląskim do tej pory aktywowano 272 tys. bonów na 322 tys. przyznanych. Nieaktywnych pozostało 49 tys. bonów, co stanowi 15,4 proc. wszystkich bonów. Wciąż do wykorzystania jest 113 tys. bonów. Są to bony aktywowane, ale niewykorzystane oraz te nieaktywne.

Rodzice i opiekunowie w naszym regionie całkowicie wykorzystali 208 tys. bonów. Do firm turystycznych popłynęły już 203 mln zł a pozostałe ponad 32 mln zł mogłyby być przez nas wypłacone gdyby bony zostały do końca wykorzystane
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wskazuje, że zmiany w przepisach wydłużyły ważność bonu. Teraz będzie można nim zapłacić za usługę hotelarską czy imprezę turystyczną do końca marca 2023 r.

Bon turystyczny: komu przysługuje i ile pieniędzy można dostać?

Bon turystyczny przyznawany jest na każde dziecko, które na dzień 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500+ lub między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyło prawo do tego świadczenia.

Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Płatność online: bon turystyczny

Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i następnie go aktywować, otrzymamy drogą mejlową unikalny numer płatności. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Bon turystyczny: za co można zapłacić?

Bonem można zapłacić za wycieczkę, pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. W całym kraju rodzice mogą dokonać płatności bonem u ponad 31 tys. podmiotów turystycznych, w woj. dolnośląskim u 2450.

Szczegółowe informacje na infolinii ZUS: bon turystyczny

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: tel. 22 11 22 111.