4. Będzie zawiadomienie do prokuratury w sprawie zburzonej willi przy Kasprowicza
Zniszczona willa przy ulicy Kasprowicza 23. Zdjęcie wykonane w sobotę 2 marca 2024. Marek Księżarek

Jeszcze dziś wyślemy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – zapowiadają urzędnicy z wrocławskiego Ratusza. 120-letnią willę na Karłowicach rozebrano w sobotę, na polecenie jej właściciela. Nielegalnie.

– Zapoznaliśmy się z dokumentacją dotyczącą willi na Karłowicach. Z naszej analizy wynika, że żaden z urzędów ani organów administracji architektoniczno-budowlanej nie dysponuje dokumentacją świadczącą o tym, że inwestor podjął choćby nieudolną próbę umocowania prawnego rozbiórki 120-letniego budynku. W szczególności takich decyzji nie wydawał Wojewódzki Konserwator Zabytków ani Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W tych okolicznościach nie możemy zareagować inaczej, niż zawiadomieniem prokuratury – poinformował w mediach społecznościowych wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Powiększ obraz: Zniszczony budynek przy al. Kasprowicza we Wrocławiu Marek Księżarek
Zniszczony budynek przy al. Kasprowicza we Wrocławiu

Stosowne dokumenty mają zostać wysłane jeszcze dzisiaj.

Zniszczony budynek znajdował się w ewidencji zabytków, na terenie obszarowo objętym ochroną konserwatorską, którego ochronę wskazywał także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

–  Obiekt był prywatny, ale stanowił element dziedzictwa całej społeczności Wrocławia. Oczekujemy dogłębnego zbadania sprawy i wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec winnych tego barbarzyństwa – dodaje Mazur.

Aktualizacja godz. 16.00

Zawiadomienie wpłynęło do prokuratury.