4. Będzie remont oddziałów zakaźnych w szpitalu przy ulicy Koszarowej. Jak odczują to pacjenci?
Karetki i pacjenci przed bramą Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego (zdjęcie ilustracyjne) Tomasz Walków

Władze szpitala przy ul. Koszarowej przygotowują się do remontu dwóch pawilonów zakaźnych. W środę (22 marca) otwarto oferty przetargowe. Obecnie trwa wyłanianie wykonawcy.

Remont oddziałów zrealizowany będzie w ramach projektu „Modernizacja Pawilonu Zakaźnego WSS im. J. Gromkowskiego wraz z zakupem sprzętu medycznego oraz informatycznego”. Na razie zakończył się etap zbierania ofert na modernizację. Jest to pierwszy tak duży remont od powstania pawilonu zakaźnego. Szpital przeznaczył na ten cel ponad 8 mln zł.

Do przetargu zgłosiło się dwóch oferentów, obaj zaproponowali wyższe kwoty, niż ustalił szpital:

• ZOMER Sp. z o.o. z ofertą o niemal 145 tys. zł wyższą,
  • Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Era S. z ofertą o ponad 375 tys. zł wyższą.

Obecnie szpital ocenia nadesłane oferty pod kątem ceny, warunków gwarancji i terminu realizacji.

Szpitalne oddziały przejdą gruntowny remont

Szpital planuje remont dwóch oddziałów chorób zakaźnych. Prace mają objąć elewację oraz wymianę okien, drzwi, wykładzin podłogowych i wyposażenia sanitariatów. Wyremontowane zostanie też wejście do budynku.

Dodatkowo planowane są prace w zakresie instalacji: elektrycznych, teletechnicznych, wodno-kanalizacyjnych, węzła cieplnego, wentylacji i klimatyzacji oraz gazów medycznych.

– Oprócz prac budowalnych w kolejnych etapach projektu planowany jest zakup aparatury usprawniającej monitorowanie funkcji życiowych pacjenta wraz z oprogramowaniem – informuje dr Janina Kulińska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego.

Jak remont szpitala wpłynie na przyjmowanie pacjentów?

Szpital nie przewiduje wstrzymania przyjmowania pacjentów zakaźnych. Planowana jest jednak reorganizacja.

W strukturze szpitala funkcjonują dwa oddziały zakaźne, które będą remontowane na zmianę.

I dodaje: – W czasie remontu jeden oddział będzie zabezpieczał pacjentów w pełnym zakresie, natomiast ten remontowany będzie funkcjonował w sposób ograniczony w innej lokalizacji na terenie szpitala.

Harmonogram remontu nie jest jeszcze znany.