wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Będzie plan dla Brochowa, a w nim nowy park?

Zabudowa na Brochowie intensywnie się zagęszcza. Powstają nowe osiedla, a dotychczasowi oraz nowi mieszkańcy chcą zachowania części terenów pod zieleń i rekreację. Czy to możliwe? Złożyli petycję w tej sprawie. Odpowiedzią na nią jest decyzja Rady Miejskiej Wrocławia o przystąpieniu do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na gminnej, niesprzedanej i niezabudowanej jeszcze działce miałby się pojawić m.in. teren zielony.

Reklama

Mieszkańcy postulują, aby park kieszonkowy powstał na działce o numerze 13/4, która znajduje się między ulicami Warszawską, Wiaduktową, Pionierów i da Vinci. Teren ten został już zabudowany od wschodu i zachodu. Rzecz w tym, aby taka zielona enklawa między budynkami pozostała.

Na tej działce mieszkańcy chcą zachowania zieleni 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zarys działki, na której może powstać park kieszonkowy gis.um.wroc.pl
Zarys działki, na której może powstać park kieszonkowy

Nowy plan zagospodarowania na Brochowie 

Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Sama decyzja radnych o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) zabezpiecza obecny stan. To, co powstanie po uchwaleniu planu, będzie musiało być zgodne z jego zapisami.

Dla tego fragmentu Brochowa powstaje plan zagospodarowania 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego https://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/840
Obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Jak wyjaśniają miejscy urzędnicy, zdecydowana większość osiedla Brochów jest już objęta MPZP. Jednak tutaj, na blisko 34 hektarach zamkniętych ulicami Topolową, Cedrową, Wileńską, Węgierską, Centralną oraz linią kolejową 276 (kierunek na Kłodzko), dotąd nie powstał. A jest kilka spraw do uregulowania.

Zieleń - tak, wieżowce - nie  

Petycja w sprawie zapewnienia funkcji rekreacyjno-parkowej w okolicy ulic Leonarda da Vinci i Wiaduktowej, na działce 13/4 AM-6, wpłynęła do urzędu w marcu. 

Sprawa zabezpieczenia mieszkańcom zieleni była istotną, lecz niejedyną przyczyną podjęcia decyzji, że trzeba tu opracować plan. Na dużym terenie objętym tym przystąpieniem wciąż są inne niezabudowane działki. Należy opracować zasady, które zagwarantują, że zostaną one w przyszłości zainwestowane z poszanowaniem już istniejącej zabudowy. Chcemy dopilnować, by zachowana została jej małomiasteczkowa skala.
Michał Guz, Urząd Miejski Wrocławia

Guz dodaje, że ważne jest również wytyczenie powiązań pieszo-rowerowych zieleni, która ma być przewidziana w tym planie, z położonym bardziej na południe parkiem Brochowskim.

Brochów leży Ci na sercu? Twórz nowy plan 

Niezależnie od złożonej petycji zachęcamy mieszkańców, by aktywnie i konstruktywnie uczestniczyli w pracach nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Michał Guz, Urząd Miejski Wrocławia

Postęp prac nad planem można śledzić za pomocą linku https://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/840. W najbliższych tygodniach rozpocznie się zbieranie wniosków do planu. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić swoje oczekiwania. Między innymi na podstawie tych wniosków zapadnie decyzja dotycząca dokładnego zakresu terenu, który będzie przeznaczony na zieleń, która w petycji z marca jest opisana jako park kieszonkowy.

Dalsze koleje miejscowego planu na Brochowie 

Następnie planiści przystąpią do czynności projektowych. Potem sformułowana przez nich propozycja przejdzie etapy opiniowania oraz uzgadniania z innymi jednostkami, w tym z instytucjami rządowymi. Gdy te fazy się zakończą, mieszkańcy ponownie będą mieli wpływ na kształt tego MPZP.

Projekt planu zostanie bowiem poddany konsultacjom społecznym, podczas których także będzie można zgłaszać uwagi. Dopiero po rozpatrzeniu uwag projekt trafi do Rady Miejskiej, która zagłosuje nad jego uchwaleniem.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl