4. Będzie bajkowo! Tysiące światełek rozświetlą Wrocław
Iluminacje świąteczne na ulicach Wrocławia (na zdjęciu w prawym kółeczku montaż iluminacji na pl. Solnym). Na zdjęciu głównym widać świecące ozdoby nad domkami na Jarmarku Bożonarodzeniowym ZDiUM/ Oleksandr Poliakovsky

Na wrocławskich skwerach, ulicach i placach trwa montaż świątecznych dekoracji. W pierwszej kolejności ekipy wykonawcze pojawiły się w Rynku, na ulicy Świdnickiej i Oławskiej, gdzie rozstawia się Jarmark Bożonarodzeniowy. Wrocław rozświetlą tysiące światełek w kolorach białym, żółtym, bursztynowym i niebieskim. Potężna, ponad 20 metrowa choinka na wrocławskim Rynku już jest prawie gotowa - rozbłyśnie światełkami 6 grudnia o godzinie 17.00.

Rozwieszanie dekoracji na przewieszkach oraz słupach oświetleniowych potrwa do 4 grudnia. Prace, które będą wymagały ustawienia podnośników na ulicach o dużym natężeniu ruchu będą prowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Rozświetlone ulice Wrocławia - tradycja od 1996 roku

Tradycja świątecznego iluminowania najważniejszych wrocławskich placów, skwerów i ulic sięga 1996 roku, kiedy to po raz pierwszy w Rynku pojawiła się udekorowana choinka. Z roku na rok obszar ten się rozrastał i pojawiało się coraz więcej dekoracji.

- Od ponad dekady obszar ten nie ogranicza się już do starówki i ścisłego centrum miasta. Przemyślane aranżacje pojawiają się już tradycyjnie na Nowych Żernikach, Psim Polu czy Ostrowie Tumskim - informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Kiedy Wrocław zostanie rozświetlony?

Montaż dekoracji rozpoczął się już 12 listopada: w pierwszej kolejności ozdoby zostały zamontowane na terenie, na którym będzie działał Jarmark  Bożonarodzeniowy, a wiec Rynek i najbliższe okolice. Ozdoby te, poza choinką, zaświecą już w momencie otwarcia jarmarku (24 listopada 2023 roku).

Powiększ obraz: Iluminacja na przy Jarmarku Bożonarodzeniowym fot. ZDiUM
Iluminacja na przy Jarmarku Bożonarodzeniowym

Pozostałe dekoracje rozświetlą miasto w okolicach 6 grudnia i będą świeciły aż do 31 stycznia 2024 r. Motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczki, kul i pająków zobaczymy w formie przewieszek nad jezdnią oraz w postaci przestrzennych kompozycji na słupach oświetlenia drogowego.

- Wykorzystujemy zamówione dekoracje więc ponownie motywem przewodnim iluminacji świątecznej jest podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa. We wszystkich kompozycjach obecne są elementy świątecznych "pająków", słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul a także tytułowej podłaźniczki – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Podłaźniczka, pająk i świat - to motyw przewodni. Co to takiego?

Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20 XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka (albo jodły) podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie na podstawie przypisywanych choince znaczeń wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki.

Jest nim wspomniana już podłaźniczka, a także światy (kule) i pająki. Podłaźniczka i świat są rdzennie polskimi ozdobami, jednak pająki są ozdobą spotykaną na całym świecie nawet w tradycyjnych kulturach Ameryki i Australii.

Świat to kulista ozdoba wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Zazwyczaj kleiły je dziewczęta. Podstawową formą świata jest okrągły opłatek z przyklejonymi po obu stronach połówkami i ćwiartkami opłatków.

Pająki, przypominające dzisiejsze żyrandole, wykonywane były ze słomy będącej symbolem urodzaju i szczęścia. Do ich wykonania używano także m.in. bibułek, włóczki, drutu, czy mchu.

Zestawy dekoracji są kolorystycznie zróżnicowane, w znacznej części monochromatyczne. Przyjęta gama barw opiera się na zestawie pięciu wybranych kolorów światła: białym zimnym, białym ciepłym, żółtym, bursztynowym (amber) oraz niebieskim.

Gdzie we Wrocławiu zobaczymy elementy iluminacji?

Choinki świąteczne pojawią się:

• na Rynku,
  • Nowych Żernikach,
  • ryneczku starego Psiego Pola,
  • placu Grunwaldzkim (naturalne świerki).

Dekoracje ledowe zawisną po raz kolejny na rosnącym drzewku przy ul. Dobrzyńskiej.

Elementy iluminacji ozdobią trzy fontanny:

• na pl. Gołębim,
  • Orląt Lwowskich,
  • Jana Pawła II.

W świątecznej odsłonie ponownie ukażą się nam most i Ostrów Tumski.

Dekoracje na latarniach i przewieszkach zobaczymy również na:

• ul. Piaskowej,
  • św. Katarzyny,
  • pl. Nankiera,
  • ul. św. Antoniego,
  • ul. Włodkowica,
  • ul. Świdnickiej,
  • placu Kościuszki.

Wrocław jest eko. Dekoracje w 100% energooszczędne

- W tym sezonie na świąteczne dekoracje przeznaczymy ok. 1,5 mln zł, po raz kolejny nie zostanie zatem zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, którą szacuje się na ok. 2 mln zł za jeden sezon. Powodem redukcji wydatków są ograniczenia finansowe wynikające bezpośrednio z wybuchu pandemii i kryzysu energetycznego. W poprzednich sezonach ograniczenia finansowe były dużo większe, w tym sezonie jednak dobiega końca zawarta umowa i musimy rozliczyć z wykonawcą niewydane dotąd środki na zakup i przygotowanie dekoracji -  informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Wszystkie dekoracje są w 100% energooszczędne, wykonane w technologii LED.

Powiększ obraz: Iluminacja na ulicach Wrocławia fot. ZDiUM
Iluminacja na ulicach Wrocławia