4. Bastion Sakwowy nabiera kształtu. Nowa żelbetowa konstrukcja waży 200 ton. Przyjechało 70 m3 betonu
Wylewanie betonu na strop pawilonu perystylowego. Żelbetowa konstrukcja waży około 200 ton. Fot. Bartosz Chochołowski

To ważny etap w remoncie Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów. Został odtworzony strop w kluczowym miejscu budowli - pawilonie perystylowym. Stary strop wspierany kolumnami musiał zostać wyburzony. Unikatowa konstrukcja spoczęła na nowych podporach. To było inżynierskie wyzwanie. Zobaczcie zdjęcia i wideo.

Z racji, że wszystkie prace wykonywane są pod nadzorem konserwatorskim, ekipa budowlana musi odtworzyć strop w dawnym kształcie. To bardzo rzadko stosowana technologia.

Jak usłyszeliśmy od pracowników firmy Castellum, która wykonuje prace, geometria stropu jest wyjątkowa. To strop gęstożebrowy, kasetonowy. Są tu belki pierwszorzędowe, drugorzędowe, trzeciorzędowe, struktura jest wypełniana styropianem, aby uzyskać ładny wzór kasetonów. Niezwykle rzadko wykonuje się w ten sposób strop, być może to jest jedyne takie zadanie w karierze zawodowej inżynierów z Castellum.

Jak w starożytnych świątyniach i domach Greków czy Rzymian

Sklepienie pawilonu perystylowego wspierają kolumny ustawione na planie prostokąta. Perystyl był częścią starożytnych świątyń czy domów bogatych Greków i Rzymian. Tą nazwą określa się również dziedziniec lub wewnętrzny ogród otoczony kolumnami.

W Bastionie Sakwowym w tym miejscu była pierwotnie pijalnia wód z fontanną przekształcona w latach 20. minionego wieku w obiekt handlowy. Po remoncie znajdzie tu swoje miejsce restauracja.

Remont na Wzgórzu Partyzantów - co dalej?

Natomiast w przyszłym tygodniu ruszy odbudowa fontanny. Po przedwojennej pozostały fundamenty. Fachowcy zaczną montować instalację wodną.

Koszt remontu Bastionu Sakwowego to 27 mln zł. Miasto uzyskało wsparcie z programu „Polski ład”. Prace nadzoruje Zarząd Inwestycji Miejskich, a wykonawcą jest firma Castellum, która ma duże doświadczenie przy remoncie zabytkowych obiektów.

Niedawno odwiedziliśmy teren budowy, gdy montowano schody. Wielki dźwig wspierał robotników, bowiem jeden stopień waży 800 kg.