4. Radni zdecydowali o przyszłości basenu na Nowym Dworze! Łukasz Olbert: Reakcja na zapytanie dewelopera była modelowa
Centrum Basenowo-Sportowe przy ul. Rogowskiej 52 a na Nowym Dworze we Wrocławiu

W czwartek 22 czerwca odbyła się sesja Rady Miejskiej Wrocławia, podczas której m.in. radni jednomyślnie zagłosowali za uchwałą dotyczącą przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Nowym Dworze - na działce, na której znajduje się centrum basenowo-sportowe (ul. Rogowska 52a). Projekt w tej sprawie złożył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Łukasza Olberta, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia oraz przewodniczącego zarządu osiedla Nowy Dwór, który wskazuje na modelową reakcję zarówno mieszkańców, jak i urzędników. Przeczytajcie!

14 marca 2023 r. do Urzędu Miejskiego Wrocławia wpłynął wniosek firmy Operus o ustalenie warunków zabudowy dla zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze wraz z garażem podziemnym i niezbędną infrastrukturą techniczną. Zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu przestrzennym, z wnioskiem o wydanie decyzji o warunki zabudowy może wystąpić każdy, nie będąc nawet właścicielem działki. Potencjalna inwestycja miała dotyczyć działki przy ulicy Rogowskiej 52a, gdzie obecnie znajduje się jedyne na osiedlu centrum sportowe, w skład którego wchodzą choćby siłownia czy basen.

Nieruchomość w użytkowaniu wieczystym na 99 lat

Nieruchomość niezabudowana, położona przy ul. Rogowskiej 52a, została oddana przez miasto w użytkowanie wieczyste na 99 lat w 2000 roku. Zabudowania na działce nie należą do miasta.
Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Miasto zareagowało na tę sytuację, podjęło decyzję o przystąpieniu do przygotowania na tym obszarze Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Prezydent Wrocławia wydał oświadczenie, o którym pisaliśmy tutaj i skierował projekt uchwały dotyczącej przystąpienia do opracowania planu miejscowego na Nowym Dworze na czerwcową sesję Rady Miejskiej.

– Chcemy, by MPZP uwzględniał i zabezpieczał dotychczasowe funkcje terenu przy ul. Rogowskiej związane z kulturą fizyczną i sportem – dodawał Marcin Obłoza.

Łukasz Olbert: Cieszy szybka reakcja mieszkańców osiedla i prezydenta

Radni podczas czwartkowej sesji zagłosowali za przyjęciem uchwały dot. przystąpienia do opracowania MPZP na omawianym obszarze. Poprosiliśmy o komentarz Łukasza Olberta, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia oraz przewodniczącego zarządu osiedla Nowy Dwór.

– Sprawa dot. przyszłości basenu na Nowym Dworze jest wielowątkowa. Obawy mieszkańców są dla mnie w pełni zrozumiałe. Proszę pamiętać, że na osiedlu Nowy Dwór ostatnio wiele się dzieje: z jednej strony budowa trasy autobusowo-tramwajowej, a z drugiej duże zainteresowanie deweloperów. Nowe bloki powstały niedawno przy ul. Rogowskiej, teraz budowane są przy ul. Chociebuskiej i Nowodworskiej. Nie dziwi zatem, że jeśli na co dzień mieszkańcy widzą tyle rozkopów, to są czujni i może im się zapalić czerwona lampka, że ktoś chce zamienić im basen na kolejny blok – mówi o sprawie Łukasz Olbert.

Bardzo mnie cieszy, zarówno oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy zebrali prawie 2000 podpisów pod wnioskiem o interwencję w tej sprawie, który Rada Osiedla oraz spółdzielnia skierowały do prezydenta Wrocławia i UMW. Ale także jestem bardzo zadowolony z szybkiej decyzji Prezydenta i uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, który zabezpieczy teren przy ul. Rogowskiej 52a pod kulturę fizyczną i sport. Na Nowym Dworze drugiego takiego obiektu nie ma.
Łukasz Olbert, przewodniczący zarządu osiedla Nowy Dwór

Powiedzieliśmy „A”, teraz trzeba powiedzieć „B”

Nasz rozmówca podkreśla jednak, że to jeszcze nie koniec tej sprawy.

– Dzisiejsze przyjęcie uchwały powoduje zablokowanie możliwości ustalenia warunków zabudowy i udzielenia odpowiedzi deweloperowi. To jednak jeszcze nie kończy tematu a dopiero go rozpoczyna. Powiedzieliśmy „A”, teraz trzeba powiedzieć „B”, czyli wysłuchać potrzeb mieszkańców i zabezpieczyć przeznaczenie tego terenu – dodaje Olbert.

A czy istnienie basenu na Nowym Dworze byłoby zagrożone, gdyby nie dzisiejsza decyzja radnych?

Powiększ obraz: Centrum Basenowo-Sportowe przy ul. Rogowskiej 52 a na Nowym Dworze we Wrocławiu Bartosz Moch
Centrum Basenowo-Sportowe przy ul. Rogowskiej 52 a na Nowym Dworze we Wrocławiu

Łukasz Olbert: – Gdyby nie taka reakcja, nie wiemy do końca, co by się stało. Trwalibyśmy w stanie pewnego niedopowiedzenia, niepewności, co może wydarzyć się z basenem na Rogowskiej. Na szczęście reakcja była błyskawiczna i za nią bardzo dziękuję.

Podjęcie uchwały przez radnych dotyczącej przygotowania MPZP oznacza zawieszenie procedowania wniosku dotyczącego ustalenia warunków zabudowy dla tego terenu na 9 miesięcy.