4. Z noblistą, "misskami" oraz z wielbłądami. Oto archiwalne zdjęcia i pamiątki Straży Miejskiej Wrocławia [ARCHIWALNE FOTOGRAFIE]

Robert Migdał,

Na zdjęciu widać strażnika miejskiego z wielbłądami. Ta fotografia to część zbiorów zgromadzonych w Sali Tradycji fot. Oleksandr Poliakovsky

Straż miejska działa we Wrocławiu od ponad 31 lat! Na terenie siedziby straży przy ul. Na Grobli 14/16 powstało miejsce, gdzie można zapoznać się z historią wrocławskich strażników. W Sali Tradycji zobaczymy historyczne umundurowanie, wyposażenie strażnika do służby, archiwalne dokumenty, niepublikowane zdjęcia i stare artykuły prasowe. Część zbiorów możecie oglądnąć w galerii naszych zdjęć!

- To już 31 lat od powstania Straży Miejskiej Wrocławia. Dzięki staraniom wieloletniego pracownika, na terenie naszej siedziby powstało miejsce, gdzie można zapoznać się z naszą historią – mówi Piotr Kościelny komendant straży miejskiej. – Jest to możliwe dzięki staraniom Pawła Grąbczewskiego, który przez wszystkie te lata kolekcjonował pamiątki związane z pracą strażników miejskich. Można obejrzeć m.in. historyczne mundury, archiwalne zdjęcia i artykuły prasowe – dodaje Piotr Kościelny.

Straż Miejska Wrocławia została powołana 25 września 1991 r. Pierwsze umundurowane patrole wyruszyły na ulice miasta jeszcze we wrześniu.

Mundury nowej formacji były wzorowane na uniformach straży pożarnej. Funkcjonariusze nosili czapki garnizonowe z otokami w barwach miasta i z herbem Wrocławia. Na lewej piersi również przypinany był herb Wrocławia. Na prawej piesi noszono prostokątną tabliczkę z  numerem służbowym. Na lewym rękawie umieszczano naszywkę z napisem „Straż Miejska Wrocław”, a pod nią dystynkcję oznaczającą stopień służbowy strażnika. Na prawym rękawie naszyty był również herb miasta.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia, na których są strażnicy miejscy oraz zdjęcia pamiątek związanych ze Strażą Miejską Wrocławia...