4. 500 plus na psa i kota? Sprawdź, na co mogą liczyć właściciele czworonogów
Na zdjęciu pies i kot śpiące razem na kocyku, zdjęcie ilustracyjne Freepik.com
Na zdjęciu pies i kot śpiące razem na kocyku, zdjęcie ilustracyjne

„500 plus dla psa i kota!” – donoszą coraz to nowe media, informując, że w polskich gminach i miastach pojawiła się możliwość skorzystania z dofinansowania zabiegów czipowania i kastracji zwierząt domowych. Tymczasem na dofinansowanie tych zabiegów można liczyć we Wrocławiu od kilku lat. Tak będzie i w tym roku, prawdopodobnie już w marcu.

Akcja darmowego czipowania i sterylizacji zwierząt należących do mieszkańców Wrocławia będzie – podobnie jak w ubiegłych latach – prowadzona zgodnie z „Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt”.

Na czipowanie, czyli elektroniczne znakowanie psów i kotów, przeznaczono w tym roku 40 tys. zł. Na sterylizację i kastrację psów i kotów - 220 tys. zł.
Małgorzata Szewczyk z Biura Wrocław Bez Barier UMW

Z darmowych zabiegów będzie można skorzystać po wyłonieniu gabinetów weterynaryjnych, które wezmą w tym udział, a gabinety zostaną wybrane na podstawie zapytania ofertowego (w przypadku czipowania) i przetargu (w przypadku sterylizacji). Kiedy? Prawdopodobnie już w marcu. Program będzie trwał aż do wyczerpania pieniędzy przewidzianych dla poszczególnych lecznic.

Co należy zrobić, by móc poddać psa lub kota sterylizacji? Trzeba być mieszkańcem Wrocławia, a zwierzę musi być zaczipowane (można je oznakować już na miejscu, w gabinecie). Zabieg jest bezpłatny, jednak płaci się za ewentualne badania, które go poprzedzą (decyduje lekarz). Na wizytę umawiamy się telefonicznie.