Dermatolodzy alarmują: Wzrasta liczba nowotworów skóry. Badajcie się

Kąpiele słoneczne są przyjemne, ale zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Specjaliści alarmują: co roku przybywa 10-15 procent chorych na czerniaka. I zachęcają do udziału w badaniach profilaktycznych.


- Czerniak skóry jest groźnym nowotworem – mówi prof. Jacek Szepietowski, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii USK we Wrocławiu. – Dlatego wczesna diagnostyka zmian odgrywa kluczową rolę w terapii.

Nowotwory skóry dotykają przede wszystkim osób starszych. Ale wszystkich powinny zaniepokoić zmiany na skórze, które wyglądają jak czarne lub brązowe znaczki zrobione flamastrem. Część z nich usuwa się w warunkach ambulatoryjnych, a wycinek poddawane są badaniom histopatologicznym. Czerniak w zaawansowanym stadium może być bardzo groźny dla zdrowia i powoduje przerzuty w całym organizmie.

Dlatego specjaliści namawiają do udziału w akcji profilaktycznej, którą koordynuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Program przeznaczony jest przede wszystkim dla:

  • osób w wieku 50-64;
  • osób w wieku 15-49 będą mogły otrzymać wsparcie w przypadku zaleceń lekarza związanych z występowaniem czynników ryzyka lub występowania niepokojących znamion;
  • osoby po 65 r. ż. - nadal aktywne zawodowo, będą mogły otrzymać wsparcie w przypadku występowania czynników ryzyka lub występowania niepokojących znamion.

Na badania można zgłosić się do jednej z przychodni, które biorą udział w projekcie. Ich lista znajduje się na stronie akcji "Wzrasta liczba nowotworów skóry-zbadaj się" w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Można także skontaktować się z:

  • Ośrodkiem Diagnostyki Nowotworów w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii USK, ul. Tytusa Chałubińskiego 1, 50-368 Wrocław. Ambulatorium kliniki-parter, nr tel. do rejestracji: (71) 784 22 86 lub 515 117 870 lub 515 038 858, rejestracja czynna pon.-pt. w godzinach 10.00 – 12.00;

oraz

  • Ośrodkiem Diagnostyki Nowotworów przy Oddział Onkologii Klinicznej z Dziennym Oddziałem Onkologii USK, ul. Borowska 213; 50-556 Wrocław, nr tel. do rejestracji 71 733 10 21 lub 71 733 10 29, rejestracja czynna pon.-pt. w godzinach 12.00 - 14.00

Usk/wZgłoś uwagę