Czy pociągi wrócą na Dworzec Świebodzki? Jest list intencyjny

W piątek, 28 czerwca, we Wrocławiu władze rządowe i samorządowe podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz podjęcia działań w zakresie opracowania Wstępnego Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego.


Najstarszy dworzec

Świebodzki to najstarszy z trzech zachowanych do dziś pasażerskich dworców kolejowych we Wrocławiu. Ostatni pociąg odjechał stąd w 1991 r.

PKP i samorządy od dawna szukają pomysłu na zagospodarowanie terenu oraz przywrócenie ruchu kolejowego. Po początkowym pomyśle (2014 r.) PKP wycofało się z koncepcji komercjalizacji dworca. W 2016 r. elewacja Świebodzkiego przeszała modernizację. W 2018 r. PKP SA z podpisało umowę na budowę kilkunastu tysięcy lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie plus.

Swój pomysł na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną dla obszaru wokół dworca przestawiło miasto.  

Czytaj też: Jest pomysł na zagospodarowanie terenów wokół dworca Świebodzkiego

Równie często, jak o przeznaczeniu dworca, rozmawiano o koncepcji powrotu pociągów, które – przed laty – kursowały przez Dworzec Świebodzki m.in w relacji Wrocław-Legnica. 

Jak zmieni się węzeł kolejowy 

W maju tego roku PKP PLK ogłosiło przetarg na wstępne studium wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego oraz studium wykonalności dla linii kolejowej C-E 59 na odcinku Święta Katarzyna – Wrocław Muchobór/Wrocław Świebodzki. Chodzi m.in. o powrót pociągów na dworzec Wrocław Świebodzki, rozbudowę samego węzła, budowę połączenia na lotnisko, czy przebudowę linii średnicowej. Spółka ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności dla tych inwestycji.

Dworzec Wrocław Świebodzki

Obecnie na terenie stacji w weekendy funkcjonuje targowisko, w budynku dworca działają też atrakcje: Kolejkowo, Interaktywne Muzeum Gier i Komputerów, czy wystawa zwierząt egzotycznych

Dworzec Wrocław Świebodzki (niem. Breslau Freiburger Bahnhof) został oficjalne otwarty w 1842 r. Budynek zaprojektował inż. Alex Cochius. Pasażerowie korzystali z niego do 1991 r., kiedy to ze stacji odjechał ostatni pociąg pasażerski. Czy z peronów ponownie zaczną odjeżdżać pociągi? Mówi się, że mogłoby to być dobre połączenie centrum miasta z lotniskiem. Zgłoś uwagę