Budynki Centrum Technologii Audiowizualnych są odnawiane

Niewielu wrocławian jest świadomych tego, że budynek dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych to zabytkowy obiekt zaprojektowany w latach 30. przez Richarda Konwiarza wspólnie z Harrym Weissem i Oscarem Zimbalą. Po odrestaurowaniu elewacji, odnowieniu starego zegara z fasady i wymianie okien oraz drzwi modernistyczna siedziba CeTA może znowu zachwycić.

  • ceta remont

    Elewacja budynku B z zabytkowym zegarem i głównym wejściem do CeTA

  • ceta remont

    Budynek C Centrum Technologii Audiowizualnych


Budynek z historią

Po przywróceniu dawnego wyglądu znajdującemu się obok Pawilonowi Czterech Kopuł teraz czas, by podobny lifting przeszły dwa budynki Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). Z pierwszym z nich związana jest historia polskiego i światowego kina, bo powstały tu zdjęcia do podziwianych wszędzie arcydzieł „Popiołu i diamentu” Wajdy, „Noża w wodzie” Polańskiego, czy „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Hasa. W drugim (tzw. budynku C) mieści się m.in. sala kinowa, czy studio dźwiękowe.

Targi i kino

Przed wojną modernistyczny budynek Richarda Konwiarza (z głównym wejściem do CeTA) był miejscem targów (nosił wówczas nazwę Hala Państw), po wojnie służył znowu celom targowym, tym razem podczas legendarnej Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku. Rok później stał się na cztery lata Kinem Pokój, a po 1953 roku (i aż do 2011 roku) został włączony do rozbudowującego się kompleksu Wytwórni Filmów Fabularnych. Kompleksu, bo w latach 70. dobudowano do niego dwa nowe budynki (dziś w jednym z znajdziemy studio im. Zbyszka Cybulskiego, w drugim wspomnianą salę kinową).

Remonty potrwają do jesieni

Do jesieni główny budynek CeTA i budynek C czekają prace budowlane – położenie nowych tynków, czy nowa stolarka okienna oraz wymiana lub wyremontowanie drzwi. Odrestaurowany zostanie też zegar na głównej elewacji modernistycznego budynku wpisanego do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Zgłoś uwagę