Angielki i Francuzi ze złotem Drużynowych Mistrzostw Europy ETC 2018

Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia najbardziej prestiżowych zawodów w squashu na Starym Kontynencie – Drużynowych Mistrzostw Europy ETC 2018. W ciągu imprezy w Centrum Sportowym Hasta La Vista we Wrocławiu rozegrano ponad 100 meczów na 10 kortach jednocześnie, z udziałem ponad 200 sportowców.

  • Fot. Jan Polakowski

    Fot. Jan Polakowski


Zgodnie z przewidywaniami, wśród pań triumfowały Angielki. W wielkim finale zmierzyły się z Francuzkami. Jako pierwsze na kort wyszły Laura Massaro i Camille Serme (odpowiednio: 7 i 6 rakieta świata w rankingu PSA World Tour). Angielka musiała uznać wyższość Serme już w trzech setach (5:11, 9:11 i 7:11). W drugim z pojedynków Alison Waters pokonała Coline Aumard bez większych problemów (11:8, 11:7 i 11:5). Triumf Wyspiarek przypieczętowała Victoria Lust wygrywając z Melissą Alves 11:3, 11:5 i 11:5.

Brązowy medal w kategorii kobiet zdobyły Belgijki, pokonując Holenderki 2:0 (Nele Gilis - Milou van der Heijden 3:2 i Tinne Gilis – Nathalie Grinham 3:1). Niespodzianką może być miejsce Walijek, które uplasowały się dopiero na 5 miejscu (rok temu stanęły na najniższym stopniu podium). Z Dywizji 1 spadają ekipy Niemiec i Czech, w ich miejsce awansują Hiszpanki i Szkotki. Z Dywizją 2 pożegnają się Austria i Rosja, Polki kończą Mistrzostwa na 5 miejscu zaplecza europejskiej elity.

Fot. Jan Polakowski

Triumf Francuzów

Finał mężczyzn nie zawiódł oczekiwań żadnego z rzeszy kibiców, którzy podziwiali zmagania Anglików i Francuzów. Dwa pierwsze pojedynki wygrali Trójkolorowi: Mathieu Castagnet ograł Jamesa Willstropa (11:2, 11:6, 11:4), a Gregory Gaultier pokonał Nicka Matthew (11:7, 11:6, 11:7). W trzecim starciu górą był Anglik – Daryl Selby wygrał z Lucasem Serme (12:10, 11:3, 11:2). Do zwycięstwa Francuzi potrzebowali wygranego seta lub 19 punktów. Pierwsza odsłona meczu Baptiste Masotti – Declan James padła łupem Anglika (11:8). Po niezwykle emocjonującej pogoni w drugim secie, Francuz zwyciężył 11:9, zapewniając Trójkolorowym Mistrzostwo Europy.

Na najniższym stopniu podium stanęli Hiszpanie, którzy pokonali w meczu o 3 miejsce Niemców. Z elity spadają ekipy Danii i Czech, do Dywizji 1 awansują Szwajcarzy i Węgrzy. Z Dywizji 2 wyeliminowani zostali Austriacy oraz Polacy.

Po czterech dniach pełnych squasha na najwyższym poziomie, organizatorzy podziękowali uczestnikom, kibicom, sędziom, władzom Wrocławia, wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym w Drużynowe Mistrzostwa Europy ETC 2018.Zgłoś uwagę