Aleksandra Kurzak zaśpiewa we Wrocławiu

Fani opery, którzy uwielbiają wrocławską sopranistkę światowej sławy i mają pretensje, że Aleksandra Kurzak rzadko występuje w rodzinnym mieście, powinni już zacierać ręce z radości. We wrześniu śpiewaczka wystąpi najpierw w Narodowym Forum Muzyki (26.09), a dzień później (27.09) w Hali Stulecia – tym razem z Krzysztofem Cugowskim.


Dwa koncerty Aleksandry Kurzak

W myśl hasła dla każdego coś miłego repertuar występów Aleksandry Kurzak będzie różnorodny i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. W Narodowym Forum Muzyki sopranistka zaśpiewa wybrane pieśni Fryderyka Chopina z towarzyszeniem fortepianu (przy instrumencie znakomity Janusz Olejniczak), w Hali Stulecia z kolei wybrzmią popularne arie operowe, operetkowe, musicalowe songi, ale i piosenki Krzysztofa Cugowskiego, które specjalnie zaaranżowano na orkiestrę symfoniczną.

Gwiazda zaczynała karierę we Wrocławiu

Trudno powiedzieć, czy początek kariery Aleksandry Kurzak należy datować na okres prenatalny, gdy na narodziny dziecka oczekiwała mama gwiazdy, Jolanta Żmurko, primadonna Opery Wrocławskiej, czy może na występ przed dyrygentem Stefanem Rachoniem, kiedy jako kilkuletnie dziecko naśladowała koloraturę mamy. A może wszystko zaczęło się od konkursu „Karolek” w Liceum Muzycznym, gdy ucząca się wówczas gry na skrzypcach Aleksandra pokazała, że ma też talent wokalny. Najważniejsze, że śpiewanie zwyciężyło. Dziś Aleksandra Kurzak występuje na najważniejszych światowych scenach – nowojorskiej Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali, czy ukochanej bodaj londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, gdzie jest niemal noszona na rękach i gdzie poznała swojego partnera życiowego, słynnego tenora Roberta Alagnę. W ubiegłym roku przyszła na świat ich córeczka Malena, a teraz Aleksandra Kurzak dzieli swój czas między rodzinę i występy na całym świecie.

Dawno nie występowała we Wrocławiu, gdzie zaczęła się jej profesjonalna kariera (przez jeden sezon śpiewała w Operze Wrocławskiej). Pojawiała się w ostatnich latach tylko incydentalnie – jako Zuzanna w „Weselu Figara” Mozarta (na jeden wieczór) albo solistka w koncercie w ramach festiwalu Wratislavia Cantans. W najbliższym roku wystąpi jednak aż trzykrotnie. Najpierw w nowo otwartym Narodowym Forum Muzyki 26 września z recitalem pieśni Chopina, jakie kilka lat temu z powodzeniem nagrała na płytę. Początek koncertu o godzinie 18.00 w sali głównej NFM. Bilety 10-50 zł do nabycia w kasie NFM.

Przy tej okazji Aleksandra Kurzak będzie też promowała pierwszą książkę – cykl rozmów pod wspólnym tytułem „Si, Amore”, jakie przeprowadził z nią krytyk Aleksander Laskowski. Przeczytajcie Si, Amore - pierwsza książka o Aleksandrze Kurzak.

Ogień i woda, czyli Dwa żywioły w Hali Stulecia

Na tym nie koniec. Dzień później 27 września sopranistka stanie na scenie Hali Stulecia, by zaprezentować się w specjalnym programie „Dwa żywioły”. Symbolicznym ogniem będzie tu Krzysztof Cugowski – legendarny wokalista Budki Suflera, wodą Aleksandra Kurzak. W programie przewidziano ich występy solowe, duety z towarzyszeniem wielkiej orkiestry symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Jerzego Koska, Chóru Filharmonii Lubelskiej „Lutnia Lubelska” i Lwowskiego Państwowego Akademickiego Chóru Męskiego „Dudaryk”. Początek o godzinie 19.00. Bilety kosztują od 80-249 zł. Kupimy je w sieciach Empik, Media Markt, Saturn oraz w ticketpro.pl i biletin.pl.

Zgłoś uwagę