Aleja Wielkiej Wyspy: Trwa budowa mostów nad Oławą i Odrą

Trwają prace przy budowie mostów na Alei Wielkiej Wyspy. Przeprawa nad Oławą będzie mieć 350 m długości, a nad Odrą 700 m. To będzie jeden z dłuższych wrocławskich mostów.

  • W trakcie budowy Alei Wielkiej Wyspy powstaną dwa mosty /fot. PB

    W trakcie budowy Alei Wielkiej Wyspy powstaną dwa mosty /fot. PB


Aleja Wielkiej Wyspy pozwoli kierowcom dotrzeć od al. Armii Krajowej do ul. Mickiewicza. To jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji drogowych we Wrocławiu. Łączna długość trasy to 3,4 km. Powstanie również 12,5 km chodników oraz 9,5 km ścieżek rowerowych. Koszt inwestycji wynosi ok. 234 mln zł, a koniec prac zaplanowano na 2023 r.

– Wiercimy pale pod podpory mostu na Odrze, który będzie miał 700 m. Obecnie palownica znajduje się od strony ul. Biegasa i Urbańskiego, gdzie wykonamy kolejne nawiercenia – tłumaczy Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. Przy samej Odrze wykonano już ścianki szczelne, których zadaniem jest utrzymanie poziomów gruntu. Dzięki nim woda nie wedrze się na budowany most.

Trwają również przygotowania do wykonania nasypu między ul. Międzyrzecką i Oławą.

Gazociąg zniknął

W pierwszej połowie lipca znad rzeki Oława zniknął gazociąg znajdujący się na wysokości Kładki Siedleckiej. Gazociąg zostanie przepięty i schowany pod ziemię.

Gazociąg nad Oławą został rozebrany, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

– Na całym odcinku działamy pod ziemią. Przepinamy sieci niskiego i średniego napięcia. Ponadto, jeszcze w tym roku będziemy przebudowywać skrzyżowania na ul. Krakowskiej i Dembowskiego. Za rok rozpoczniemy prace przy ul. Olszewskiego i Mickiewicza. Chcemy pracować na jednym skrzyżowaniu, żeby nie blokować ruchu na Wielkiej Wyspie – tłumaczy Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu ze spółki Banimex, która realizuje inwestycję.

Zmiany dla kierowców

Na początku lipca drogowcy zbudowali ok. 100-metrowy bypass przy ślimaku na wysokości ogródków działkowych ROD „Oławka” wzdłuż ul. Krakowskiej na jezdni od strony Siechnic. Przez najbliższe kilka miesięcy to właśnie tędy będą przejeżdżać kierowcy, co może spowolnić ruch. W tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Czytaj więcej: Od 3 lipca zmiany na ul. Krakowskiej. Trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy

Budowa węzła rozpocznie Aleję Wielkiej Wyspy. – Zmiany w organizacji ruchu są kosmetyczne, ale północna nitka prowadząca od Księża w kierunku centrum zostanie przeniesiona o kilkadziesiąt metrów w prawo, w stosunku do tego, jak odbywa się to obecnie – podkreśla Świercz.

Ścianki szczelne na budowie Alei Wielkiej Wyspy /fot. PB

Zmiany wynikają z konieczności przebudowy sieci podziemnych - gazowej, elektroenergetycznej, mkt, wodno-kanalizacyjnej. Jednocześnie poszerzany jest wjazd na ślimaka od ul. Krakowskiej, żeby kierowcy mogli jechać od ul. Opolskiej w kierunku Armii Krajowej.

– Wszystko przebiega zgodnie z planem. Zaczynamy wychodzić spod ziemi – zapewnia Krzysztof Świercz.Zgłoś uwagę