wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław, UWr, PWr i Fundacja Bente Kahan zadeklarowali współpracę w zakresie dbania o wielokulturowe dziedzictwo miasta
Na zdjęciu sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie dbałości o wielokulturowe dziedzictwo Wrocławia oraz rozwój badań nad historią i kulturą Żydów na Dolnym Śląsku: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia; Bente Kahan, prezeska Fundacji Bente Kahan; prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej; prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Grzegorz Rajter
Na zdjęciu sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie dbałości o wielokulturowe dziedzictwo Wrocławia oraz rozwój badań nad historią i kulturą Żydów na Dolnym Śląsku: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia; Bente Kahan, prezeska Fundacji Bente Kahan; prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej; prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wspólnie można więcej, dlatego przedstawiciele miasta, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Fundacji Bente Kahan podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie dbania o wielokulturowe dziedzictwo miasta oraz rozwoju badań nad kulturą i historią Żydów na Dolnym Śląsku.

Reklama

Podpisanie listu intencyjnego spełnia dwa ważne cele. Po pierwsze, jest to gest, który świadczy o wzmocnieniu współpracy na linii samorząd ­– uczelnie wyższe – organizacje pozarządowe. Po drugie, porozumienie stwarza możliwość ubiegania się o środki z programów unijnych.

Mieszkańcy, uczelnie i organizacje pozarządowe

Każdy sygnatariusz ma argumenty za zacieśnieniem współpracy. Najważniejszymi z nich jest chęć tworzenia we Wrocławiu społeczności, dla której głównymi wartościami są otwartość na różne kultury i wzajemny szacunek, oraz potrzeba dbania o historię Wrocławia.

Żydzi przez wieki stanowili – i wciąż stanowią – ważną część miejskiej społeczności. Ich kulturalny i materialny dorobek wymaga opieki, zbadania i rozpowszechnienia. Dlatego list intencyjny zakłada współpracę w zakresie:

  • działań edukacyjnych,
  • renowacji artefaktów,
  • badań naukowych,
  • wspólnego pozyskiwania środków finansowych, np. z mechanizmu Horyzont Europa 2022–2027 w ramach Strategii UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego (2021-2030).

Pod listem intencyjnym widnieją podpisy: prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Roberta Olkiewicza, rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusza Wójsa i Bente Kahan, prezeski Fundacji Bente Kahan.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl