wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Wrocław – miasto przyjazne studentom
Wrocław – miasto przyjazne studentom

Wrocław jest doskonałym miejscem do studiowania, bo tutejsze uczelnie proponują wiele kierunków, panuje w nim otwarty rozrywkowy klimat, jest niedrogo, a mieszkańcy są przyjaźni. Tak stolicę Dolnego Śląska scharakteryzowano w raporcie „Wizerunek Wrocławia jako miasta akademickiego”.

Reklama

Obszerne opracowanie przygotowała firma BEELINE Research & Consulting na zlecenie władz miasta i Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Zestawiono w nim atuty (i wady) najważniejszych polskich ośrodków akademickich - obok Wrocławia, także Warszawy, Krakowa i Poznania. Uczestnikami badań byli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, studenci i absolwenci szkół wyższych.

Pierwszy wybór: Wrocław

Decyzja o wyborze studiów to wypadkowa wielu czynników, m.in. poziom nauczania, oferta edukacyjna, atrakcje, koszt utrzymania, atmosfera miasta. W takim zestawieniu Wrocław wypada lepiej niż dobrze. Pod względem różnorodności i zakresu proponowanych kierunków studiów wrocławskie uczelnie przegrywają porównanie z Warszawą i Krakowem. Pod innymi względami jest oceniany wyżej niż pozostałe ośrodki akademickie. Poza wspomnianymi danymi pod uwagę trzeba brać wpływ innych ważnych czynników.

Czytaj także: Pokolenie W: Wrocław to doskonałe miejsce do studiowania

Stolica Dolnego Śląska jest miastem pierwszego wyboru jako miejsce do studiowania. Aż 61 proc. osób zapytanych: W którym z tych miast najbardziej chciałbyś studiować, odpowiedziało: we Wrocławiu. Warszawę wskazało 36 proc. respondentów, a Kraków - 29 proc.

Z raportu wynika, że Wrocław ma wizerunek miasta młodych ludzi, miasta typowo studenckiego, z perspektywami i o niepowtarzalnym klimacie.

 

Studenci cenią klimatyczne miejsca we Wrocławiu, fot. Tomasz Walków

Uczestnicy badań mówiąc o stolicy Dolnego Śląska wspominali, że to miejsce dynamiczne, w którym łączy się przeszłość z przyszłością. Ważne: zwrócili uwagę, że jest znacznie tańsze do życia niż największe polskie ośrodki akademickie – Warszawa i Kraków. Poza tym mówili o międzynarodowym środowisku i bogatym życiu towarzyskim. Wrocław kojarzy im się także z rozwojem, tradycją, zabawą i imprezami nad Odrą.

Zadowoleni studenci

Dobre opinie o Wrocławiu jako mieście akademickim nie są na wyrost. Według raportu tutejsi studenci są najbardziej zadowoleni ze swoich wyborów. W dziesięciopunktowej skali wrocławianie satysfakcję z jakości zajęć i poziomu kształcenia oceniają na 8,04 pkt. Dla porównania dla stołecznych uczelni ten współczynnik wynosi 7,85 pkt, dla krakowskich – 7,54 pkt, a dla poznańskich – 7,48 pkt.

Studenckie zawody konstruktorów mostów na Politechnice Wrocławskiej

Satysfakcja z poziomu kształcenia ma wpływ na opinie przekazywane potencjalnym kandydatom na studia. Z raportu firmy BEELINE Research & Consulting wynika, że ocena osób już studiujących w danym ośrodku akademickim ma olbrzymie znaczenie dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad wyborem uczelni.

Czytaj także: Pokolenie W: Zobacz, skąd pochodzą wrocławscy studenci

Na ile chętnie pytani poleciliby swoje miejsce studiów? Dla wrocławian ten współczynnik wynosi 8,59 pkt (w dziesięciopunktowej skali). Najmniej przekonani do promowania swojego miejsca studiów są młodzi ludzie kształcący się w Poznaniu – dla nich ten współczynnik wynosi 7,63.

W tej części raportu badano skalę satysfakcji studentów poszczególnych dziedzin. Najlepiej o jakości zajęć mówią przyszli prawnicy i studenci administracji (8,44), za nimi są studenci medycyny (7,58). Listę zamykają studenci kierunków ekonomicznych (7,16) oraz nauk społecznych (7,18).

Zapraszamy na studia

Raport „Wizerunek Wrocławia jako miasta akademickiego” jest punktem wyjścia dla projektu Pokolenie W. To wspólne przedsięwzięcie dziesięciu publicznych uczelni, które przy wsparciu władz miasta, namawiają młodych ludzi z całej Polski, by na miejsce studiów wybierali Wrocław.

W akcję promocyjną zaangażowali się ich wybitni absolwenci i studenci oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

W akcji Pokolenie W udział biorą:

 • Uniwersytet Wrocławski
 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Medyczny
 • Akademia Wychowania Fizycznego
 • Akademia Sztuk Pięknych
 • Papieski Wydział Teologiczny
 • Uniwersytet Przyrodniczy
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna
 • Uniwersytet Ekonomiczny
 • Akademia Wojsk Lądowych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl