wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kiedyś największa piekarnia w Polsce, dziś nowoczesny prywatny dom studenta [ZDJĘCIA]

Akademik BaseCamp nie przypomina żadnego innego domu studenckiego we Wrocławiu. Choć działa od czerwca 2022 r., otacza go aura ponadwiekowej historii. Jego architektura jest nowoczesna, ale widać też wyeksponowane pozostałości XX-wiecznej piekarni. I choć jest dla studentów, ma ofertę również dla wrocławian. Zobaczcie zdjęcia z akademika BaseCamp i poznajcie go lepiej!

Reklama

Prywatny akademik BaseCamp przy ul. Sienkiewicza 18-22 otwarto dla gości w połowie czerwca 2022 r. W sumie oferuje 775 pokoi, z czego 569 przeznaczonych jest dla studentów, a 206 na krótkoterminowy wynajem dla turystów. Mile widziani są też stażyści i young professionals, czyli osoby, które właśnie zaczynają karierę zawodową.

Dom studencki z przemysłową historią

Budynki BaseCamp znajdują się w miejscu dawnej piekarni Mamut, która działała w tym miejscu w latach 1866–2006. Była to jedna z największych piekarni w Europie, a po wojnie w Polsce. Kompleks budynków należących do Mamuta mieścił oprócz pieców również silosy na mąkę i halę do schładzania chleba.

Obecny akademik to kompleks, na który składa się poprzemysłowy odrestaurowany budynek dawnej piekarni z dobudowanymi skrzydłami o współczesnej architekturze.

Industrialne wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu

Całość urządzona jest w eklektycznym, industrialno-nowoczesnym, stylu. W budynku dawnej piekarni zachowano też niektóre elementy dawnej architektury.

W budynku wyeksponowano m.in. fragment ściany pokrytej oryginalnymi kafelkami, a na piętrze – mury. Na jednej ze ścian wisi też odkryte podczas rozbiórki jednego z filarów znalezisko: dwie cegły z autografami murarzy, którzy budowali piekarnię prawdopodobnie w 1908 r.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu za szybą dwie cegły z autografami murarzy, którzy budowali piekarnię; cegły umieszczono na tle zdjęcia gazety z 1908 r., w którą były owinięte Oleksandr Poliakovsky
Dwie cegły z autografami murarzy, którzy budowali piekarnię; cegły umieszczono na tle zdjęcia gazety z 1908 r., w którą były owinięte

BaseCamp: przestrzeń do nauki, coworkingu i relaksu

Obecnie przestrzenie na parterze i pierwszym piętrze dawnej piekarni pełnią funkcję miejsca spotkań dla gości akademika. Są wydzielone strefy do coworkingu, rozmów i relaksu. Rozstawiono stoły do gry piłkarzami oraz minigolf.

Industrialny charakter miejsca podkreślają filary i sklepienie pokryte kafelkami.

Siłownia, Żabka Nano, parking i magazyny

Choć oferta BaseCamp skierowana jest głównie dla studentów, to akademik otwiera się też na potrzeby wrocławian. W budynku działa siłownia Jast Gym i parking. Planowane jest otwarcie restauracji oraz udostępnianie magazynów do przechowywania rzeczy (typu less mess storage). Niedawno otwarto też bezobsługową i całodobową Żabkę Nano.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl