wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studencie, zostań szeregowym, kapralem, a nawet podporucznikiem! Na Uniwersytecie Wrocławskim rusza kolejna edycja Legii Akademickiej

Studencie, zostań szeregowym, kapralem, a nawet podporucznikiem! Na Uniwersytecie Wrocławskim rusza kolejna edycja Legii Akademickiej

Mirosława Kuczkowska,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki podczas ćwiczeń w trakcie Dni Otwartych na AWL (zdjęcie ilustracyjne) Materiały prasowe Akademii Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki
Na zdjęciu podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki podczas ćwiczeń w trakcie Dni Otwartych na AWL (zdjęcie ilustracyjne)

Rusza nabór do Legii Akademickiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Przeczytaj, kto może wziąć udział w szkoleniach wojskowych i dlaczego warto do nich przystąpić jeszcze na studiach. Już we wtorek, 28 lutego spotkanie informacyjne w sprawie Legii Akademickiej we Wrocławiu.

Reklama

Szkolenie wojskowe w ramach Legii Akademickiej

W szkoleniu Legii Akademickiej mogą wziąć udział studenci uczelni publicznych i niepublicznych, którzy mają obywatelstwo polskie. Nie ma żadnej weryfikacji dotyczącej kondycji fizycznej czy zdrowia. Znaczenia nie ma też kierunek ani tryb studiów.

Dziwić może to, że większość zainteresowanych to kobiety. Uzyskanie stopnia wojskowego na studiach cywilnych sprawia, że w przyszłości, w pracy zawodowej, nie zaczynają od zera. To daje lepszy start.
prof. Piotr Krzysztof Marszałek, kierownik Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem i koordynator Szkoły Legii Akademickiej na Uniwersytecie Wrocławskim

Do Legii Akademickiej najczęściej zgłaszają się studenci kierunków związanych z naukami społecznymi, szczególnie z bezpieczeństwem, ale też przyszli prawnicy i informatycy. Innymi słowy, ci, którzy przyszłość zawodową mogą wiązać ze służbami mundurowymi.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Ulotka informująca i rozpoczęciu VI edycji Legii Akademickiej; napis: o szczeg&oacute;łach pytaj na swojej uczelni, www.zostanzolnierzem.pl</p> Materiały informacyjne
Ulotka informująca i rozpoczęciu VI edycji Legii Akademickiej; napis: o szczegółach pytaj na swojej uczelni, www.zostanzolnierzem.pl

Szeregowiec po szkoleniu podstawowym

Szkolenia w ramach Legii Akademickiej odbywają się już od 2017 r. – wówczas uruchomiono program pilotażowy. W kwietniu 2022 r. zmieniono jednak zasady ich organizowania.

Obecnie szkolenie podstawowe prowadzi Wojskowe Centrum Rekrutacji. Ten etap trwa 28 dni i odbywać się będzie w ramach letniego turnusu. Student biorący udział w szkoleniu otrzyma 4560 zł. 

Kapral po szkoleniu podoficerskim

Następnie, jesienią przyszłego roku, odbędą się szkolenia podoficerskie. We Wrocławiu tylko dwie uczenie są uprawniono do prowadzenia Szkoły Legii Akademickiej: Uniwersytet Wrocławski i Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.

W poprzednich edycjach to uczelnie przygotowywały szkolenie podstawowe. Po zmianach pojawiła się więc luka i teraz musimy poczekać, aż studenci ukończą szkolenie podstawowe i będą mogli przystąpić do drugiego etapu.
prof. Piotr Krzysztof Marszałek

Szkolenia organizowane przez Uniwersytet Wrocławski prowadzą wykładowcy z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne trwają łącznie 21 dni. Po zdaniu egzaminu student może uczestniczyć w 15-dniowym szkoleniu specjalistycznym, np. z kryptologii i cyberbezpieczeństwa.

Legia Akademicka. Spotkanie informacyjne

Spotkanie informacyjne w sprawie Legii Akademickiej poprowadzą przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu. Odbędzie się ono 28 lutego o godz. 11.20 w sali 201 w Instytucie Studiów Międzynarodowych przy ul. Koszarowej 3.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl