wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Juwenalia 2024. Studenci przejmą władzę nad miastem

Kolorowy pochód juwenaliowy i dwa dni koncertów oraz dodatkowych atrakcji. Już 22 i 23 maja Wrocław będzie obchodził największe święto studentów! Juwenalia 2024 #WrocławRazem. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent miasta Jacek Sutryk. Wydarzenie jest efektem połączonych sił wrocławskich uczelni publicznych i części niepublicznych.

Reklama

Wielkimi krokami zbliżają się Juwenalia #WrocławRazem. Będzie wielki pochód studentów i dwa dni koncertów na Tarczyński Arenie. O tym, kto wystąpi pisaliśmy w tekście Juwenalia 2024 na Tarczyński Arenie. Znamy kolejne gwiazdy #WrocławRazem i ceny biletów z III puli.

I nasza niespodzianka – do wtorku 20 maja możecie wygrać w konkursie dwudniowe karnety. 

Juwenalia 2024. Wrocław miastem studentów

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla znaczenie tegorocznych Juwenaliów #WrocławRazem:

- Jestem dumny, że możemy wspólnie z uczelniami i studentami zorganizować ponownie tak wielkie wydarzenie. Jesteśmy miastem akademickim, stawiającym na uczelnie wyższe i na wspaniałych, utalentowanych studentów, którym chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do nauki, a później pracy we Wrocławiu. Juwenalia są potwierdzeniem siły współpracy i jedności naszego akademickiego środowiska. To nie tylko okazja do zabawy, ale również do pokazania, że Wrocław jest miastem otwartym i wspierającym młodych ludzi. Również z tego powodu jako miasto przekazaliśmy 200 tysięcy złotych na organizację tegorocznych Juwenaliów.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs dodaje:

– Wrocławskie juwenalia to piękna, wieloletnia tradycja. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe zarówno ze względu na skalę, jak i pierwszy od lat udział wszystkich wrocławskich uczelni. W tym szczególnym ośrodku akademickim, w którym ponad 100 tysięcy młodych osób z całej Polski w samym sercu miasta studiuje na wszystkich możliwych kierunkach, przez dwa szalone dni będziemy symbolicznie władać miastem i cieszyć się razem przy muzyce – mówi rektor PWr.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Poch&oacute;d juwenaliowy, Wrocław 2017</p> fot. Janusz Krzeszowski
Pochód juwenaliowy, Wrocław 2017

Pochód Juwenaliowy 22 maja godzina 12.00

Jednym z kluczowych elementów juwenaliów jest barwny pochód studencki, który wyruszy 22 maja o godzinie 12.00 z okolic placu Grunwaldzkiego, przejdzie przez most Grunwaldzki, plac Dominikański aż do placu Wolności. Tam – około godziny 13:30 – studenci odbiorą klucze z rąk prezydenta miasta, symbolicznie przejmując władzę we Wrocławiu na czas juwenaliów.

To wydarzenie ma ogromne znaczenie dla integracji społeczności studenckiej oraz pokazania jedności i siły młodych ludzi, co podkreśla rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz:

– Wspólne juwenalia akademickiego Wrocławia warte są wszelkich starań. Jako rektor zawsze kibicuję staraniom studentów, i zawsze mogą oni liczyć na moje wsparcie. Studencka energia, jedność i młodość stanowią fundamenty Juwenaliów. Życzę wszystkim udanej i bezpiecznej zabawy!

Artyści na Wrocławskich Juwenaliach 2024 (HARMONOGRAM KONCERTÓW)

W poprzednich latach frekwencja na wrocławskich juwenaliach sięgała nawet 40 tysięcy uczestników, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu i zaangażowaniu społeczności studenckiej.

W tym roku na głównej scenie na Tarczyński Arenie wystąpią topowi artyści, m.in.: Guzior, Tribbs, Video, Kacperczyk, Young Leosia, Łydka Grubasa, Otsochodzi oraz Nocny Kochanek.

Druga scena, zarządzana przez Radio Luz, będzie źródłem undergroundowych brzmień, gdzie zagrają Święty Bass, Bambi Uzi, TVB, Subwena i SPLOT. Przygotowano łącznie 30 tysięcy karnetów. Sprzedaż biletów ciągle trwa TUTAJ

Miasto z wrocławskimi studentami i dla studentów

Programy miejskie i inicjatywy związane ze studentami:

  • W latach 2020–2024 miasto przyznało studentom 164 grantów o łącznej kwocie blisko 830 tysięcy zł na realizację projektów wspierających ich aktywność i rozwój przedsiębiorczości (Fundusz Aktywności Studenckiej).
  • Studencki Program Stypendialny wsparł w okresie 2018–2023 łącznie 856 studentów, przeznaczając na ten cel ponad 5,5 miliona złotych.
  • Prezydent Jacek Sutryk wręczył 50 nagród dla laureatek i laureatów konkursu prac magisterskich Wrocławska Magnolia na łączną kwotę 240 tysięcy zł.
  • Nagrodą Prezydenta Wrocławia za wybitne osiągnięcia w badaniach naukowych integrujących wrocławskie środowisko naukowe, a także artystyczne wyróżniono 11 wrocławskich uczonych i przyznano nagrody o łącznej wartości 180 tysięcy zł.
  • W ramach wsparcia środowiska akademickiego, Wrocław przekazał w latach 2018–2024 niemalże 7 milionów zł na bezpośrednią współpracę naukowców z przedsiębiorcami działającymi na terenie Wrocławia.

Juwenalia 2024 #WrocławRazem to wydarzenie, którego nie można przegapić. Świetni artyści, różnorodne atrakcje i przede wszystkim wyjątkowa atmosfera tworzą niezapomniane chwile dla wszystkich uczestników. 

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl