wroclaw.pl Akademicki Wrocław - studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 33°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

dr Ewa Tomaszewska-Ciosk - OLEOFARM: Próba stworzenia innowacyjnych produktów przekąskowych i galanterii śniadaniowej z wykorzystaniem wytłoków lnianych pozostających po procesie tłocznia oleju lnianego.

Firma Oleofarm specjalizuje się w produkcji wyrobów kojarzonych ze zdrowym odżywianiem. Sztandarowymi produktami firmy Oleofarm są produkty wytwarzane z siemienia lnianego.

Reklama

dr Ewa Tomaszewska-Ciosk,

Uniwersytet Przyrodniczy

OLEOFARM Marek Chrzanowski, Leszek Stanecki Sp. z o.o.

O projekcie

Produktem ubocznym procesu tłoczenia oleju lnianego są wytłoki lniane, które zawierają ok. 10%. Olej lniany zawiera nawet do 75 % nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas alfa-linolenowy (omega-3) i kwas linolowy (omega-6), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, nie są wytwarzane przez organizm ludzki i dlatego muszą być dostarczane z dietą. Innym cennym składnikiem wytłoków lnianych jest błonnik (ok. 35%), który m.in. obniża wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów i poprawia perystaltykę jelit. Te cenne wartości wytłoków można wykorzystać wzbogacając nimi ekstrudowane produkty przekąskowe i galanterię śniadaniową. Wykorzystanie lnu jako dodatku do chrupek ma umożliwić wytworzenie produktu bardziej atrakcyjnego  pod kątem odżywczymi i sensorycznym od tych obecnych na rynku.

Celem projektu jest opracowanie receptury i technologii wytwarzania produktów przekąskowych i galanterii śniadaniowej na bazie surowców zbożowych z dodatkiem lnu mielonego. Surowce zbożowe, które zostaną wykorzystane to kasza kukurydziana, mąka kukurydziana i otręby. Ze względu na swój bogaty skład stanowią one bardzo dobry główny składnik teksturotwórczy chrupek. 

Rezultatem projektu będzie opracowanie receptury i technologii nowych produktów ekstrudowanych. Stworzenie innowacyjnych produktów z dodatkiem wytłoków zaowocuje, po korzystnej ocenie ekonomicznej,  zakupem ekstrudera,  stworzeniem nowej linii technologicznej i zatrudnieniem dodatkowych pracowników.

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl