wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Liny żeglarskie, ceramika i folia. Studenci Akademii Sztuk Pięknych eksplorują dno oceanów i psychiki

– Do Galerii u Agatki wchodzi się teraz jak do oceanu. Moja instalacja imituje taflę wody, a liny Pauliny Francuz i ceramiczne formy Urszuli Urbanik przywołują to, co spotyka się w głębinach – mówi Arkadiusz Potasiński, kurator wystawy „Dno”.

Reklama

Wystawę „Dno” przygotowali studenci Akademii Sztuk Pięknych. Paulina Francuz i Urszula Urbanik studiują rzeźbę, a Arkadiusz Potasiński sztukę mediów.

Głos artystek: to, co kryje się w głębinach

Liny Pauliny Francuz ukształtowane są jakby działała na nich woda, z kolei formy Urszuli Urbanik przypominają koralowce. To pierwsze skojarzenie, niemal oczywiste. Prace mają jednak głębsze znaczenie.

– Kiedyś dużo żeglowałam, miałam częsty kontakt z wodą. Swoimi pracami chciałam jednak odciąć się od wody, od przeszłości, by zacząć nowy etap – mówi Paulina Francuz.

Prace Urszuli Urbanik również sięgają do wewnętrznych przeżyć. Trudnych, depresyjnych stanów, koszmarów. Przedstawienie niechcianych myśli poprzez niedookreślone formy pobudzają wyobraźnię.

Więcej na temat prac dowiecie się na spotkaniu autorskim w czwartek 25 stycznia o godz. 19.00.

Praca kuratora łączy przestrzeń z pracami

Prace artystek powstawały niezależnie i z myślą o innych wystawach, ale ustawione obok siebie stworzyły zupełnie nową opowieść.

– Jako kurator łączę przestrzeń wystawienniczą z pracami tak, aby pokazać je zgodnie z koncepcją artysty. Jednocześnie dbam też o to, aby odbiór wystawy był przyjazny w odbiorze – mówi Arkadiusz Potasiński, na co dzień kurator Galerii Sztuki Współczesnej MD_S.

W przypadku wystawy „Dno”, jak przyznaje jej kurator, w jednej, do tego niewielkiej przestrzeni, prezentowane są dwa typy rzeźb. Z jednej strony są rzeźby wykonane jedną z klasycznych technik – ceramiczne fory, z drugiej niestandardowe pracy z jutowych lin. Całość łączy instalacja pod sufitem: folia, której zagięcia imitują taflę wody.

Zobacz zdjęcia prac:

Wystawę „Dno” w Galerii u Agatki na Wyspie Tamka (III piętro) można oglądać do 28 stycznia w czwartki w godz. 18.00–20.00 i soboty w godz. 12.00–14.00.

Spotkanie autorskie: 25 stycznia (czwartek) o godz. 19.00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl