wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czy zapachy poprawiają pamięć? Kto może się zgłosić, jak są prowadzone badania i ile można zarobić
Na zdjęciu kobieta wąchająca cytrynę Shutterstock, Microgen
Na zdjęciu kobieta wąchająca cytrynę

Czy zapachy wpływają na pamięć? Czy można wyćwiczyć węch? Weź udział w badaniu zmysłu powonienia prowadzonym w Zakładzie Eksperymentalnej Psychologii Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Badania trwają trzy miesiące, są przyjemne i bezpieczne dla zdrowia. Uczestnicy badań będą też wynagrodzeni. Ile mogą zarobić? Sprawdź szczegóły.

Reklama

Kto może wziąć udział w badaniu?

Poszukiwane są osoby w dwóch grupach wiekowych: 24-32 i 64-72 lata. Muszą to być osoby zdrowe i takie, które – we własnym odczuciu – uważają, że mają dobry węch.

Dyskwalifikują wszelkie urazy głowy i operacje, które obniżają zdolności węchowe. Badany nie może też odczuwać pogorszenia węchu w wyniku przebytej infekcji COVID-19.

Jak wygląda trening węchowy?

Osoby przyjęte do badania najpierw zostaną poproszone o wykonanie testów sprawdzających ich pamięć i koncentrację. Następnie otrzymają zestaw do treningu zapachowego, czyli sztyfty zapachowe o zapachu cytryny, goździka, eukaliptusa i róży.

Trening zapachowy będzie trwał 3 miesiące. Przez ten czas badany będzie wąchał zapachy 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez ok. 2 minuty. Ostatnim etapem jest powtórzenie testów na pamięć i koncentrację.

Badania są bezpieczne dla zdrowia, a za udział otrzymasz 200 zł.

Czy węch wpływa na pamięć?

Węch wpływa na samopoczucie, wywołuje wspomnienia, ale czy poprawia koncentrację? Tego chcą dowiedzieć się badacze, a dokładniej: czy regularny trening zapachowy wpływa na funkcjonowanie mózgu. Udowodniono już, że takie treningi poprawiają węch w przypadku urazów i chorób – na przykład utraty węchu na skutek infekcji COVID-19.

Jak zgłosić się na badanie?

Chęć udziału w badaniu można zgłosić, dzwoniąc na nr.: 783 714 481 lub 663 140 925. Badania odbywają się w Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Dawida 1. Kierowniczką badania jest dr Anna Oleszkiewicz z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, a koordynatorkami Marta Rokosz i Kornelia Zienkiewicz.

Więcej informacji na http://treningwechowy.pl/

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl