wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. 74 lata temu Uniwersytet i Politechnika zaczęły działać w polskim Wrocławiu
74 lata temu Uniwersytet i Politechnika zaczęły działać w polskim Wrocławiu

źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia, fot. K. Gorazdowska

Zdjęcie poniżej ma dokładnie 74 lata. Zostało wykonane 9 czerwca 1946 r. w Auli Leopoldyńskiej w czasie uroczystej inauguracji działalności Uniwersytetu i Politechniki jako oddzielnych polskich szkół akademickich w powojennym Wrocławiu. To był jednocześnie początek pierwszego roku akademickiego w mieście, jeszcze pełnym ruiun, ale powoli zamykającym okres pionierski lat 40.  

Reklama

O uczelniach, które stały się podwaliną wrocławskiej nauki, kultury i sztuki, dużo piszemy przy okazji 75-lecia Wrocławia. Ciekawe i nie wszyskim znane informacje przynosi na przykład artykuł na naszym portalu, do którego odsyłamy: „Tak to się zaczęło… O lwowskich początkach akademickiego Wrocławia”.

Na przestrzeni 74 lat, w bieżącym roku wrocławskie szkoły wyższe wybierają także po raz kolejny swoje władze. Poznaliśmy już nowego rektora:

Wybór nowego rektora czeka jeszcze Uniwersytet Przyrodniczy (16 czerwca), Politechnikę Wrocławską (26 czerwca), Akademię Sztuk Pięknych (po zmianie planów wyborczych, w związku z koronawirusem, nie podano jeszcze nowego terminu) oraz Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu.  

Zobacz: Uczelnie i szkoły wyższe we Wrocławiu – kierunki studiów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl