74 lata temu Uniwersytet i Politechnika zaczęły działać w polskim Wrocławiu

Zdjęcie poniżej ma dokładnie 74 lata. Zostało wykonane 9 czerwca 1946 r. w Auli Leopoldyńskiej w czasie uroczystej inauguracji działalności Uniwersytetu i Politechniki jako oddzielnych polskich szkół akademickich w powojennym Wrocławiu. To był jednocześnie początek pierwszego roku akademickiego w mieście, jeszcze pełnym ruiun, ale powoli zamykającym okres pionierski lat 40.  

  • aula leopoldyńska

    źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia, fot. K. Gorazdowska


O uczelniach, które stały się podwaliną wrocławskiej nauki, kultury i sztuki, dużo piszemy przy okazji 75-lecia Wrocławia. Ciekawe i nie wszyskim znane informacje przynosi na przykład artykuł na naszym portalu, do którego odsyłamy: „Tak to się zaczęło… O lwowskich początkach akademickiego Wrocławia”.

Na przestrzeni 74 lat, w bieżącym roku wrocławskie szkoły wyższe wybierają także po raz kolejny swoje władze. Poznaliśmy już nowego rektora:

Wybór nowego rektora czeka jeszcze Uniwersytet Przyrodniczy (16 czerwca), Politechnikę Wrocławską (26 czerwca), Akademię Sztuk Pięknych (po zmianie planów wyborczych, w związku z koronawirusem, nie podano jeszcze nowego terminu) oraz Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu.  

Zobacz: Uczelnie i szkoły wyższe we Wrocławiu – kierunki studiówZgłoś uwagę