60 nowych autobusów dla Wrocławia dostarczy Evobus

Jeszcze w 2020 roku na ulice Wrocławia ma wyjechać 60 nowych autobusów. MPK Wrocław rozstrzygnęło właśnie przetarg na ich dzierżawę. Wygrała firma Evobus, producent autobusów Mercedes.


Wrocławskie MPK wydzierżawi na 10 lat 60 nowych autobusów: 31 krótkich (solo) oraz 29 przegubowych. Wszystkie będą klimatyzowane i w pełni niskopodłogowe. Na ulice mają wyjechać jeszcze w tym roku. To pozwoli MPK na pożegnanie najstarszym pojazdów marki Volvo.

Miejski przewoźnik właśnie rozstrzygnął przetarg. Wybrał ofertę firmy Evobus Polska z bankiem PEKAO Leasing. To oznacza, że do Wrocławia przyjadą nowe Mercedesy Citaro G2, które są już znane pasażerom z poprzedniego zamówienia.

Wrocław odmładza flotę

– Dzięki tej wymianie po raz kolejny odmładzamy tabor – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. – W tym roku, dzięki autobusom z nowego przetargu oraz tym od firmy Mobilis (podwykonawcy MPK), wiek wrocławskiego taboru spadnie do niecałych 5 lat. Po wymianie wzrośnie też do 85 proc. liczba autobusów z klimatyzacją – dodaje.

Przypomnijmy, że to kolejny krok w modernizacji floty autobusowej we Wrocławiu. W 2019 roku do Wrocławia przyjechało 50 autobusów marki Mercedes. W styczniu nowymi pojazdami zaczął wozić pasażerów podwykonawca MPK firma Mobilis (łącznie 30 nowych autobusów). Teraz mamy rozstrzygnięcie dla kolejnego zamówienia. 

1,3 miliarda na inwestycje w transport publiczny

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podsumowując rok swojej pracy zapowiedział wiele dużych inwestycji w transport publiczny. Do 2023 roku Wrocław zamierza przeznaczyć na ten cel 1,3 miliarda złotych. Większe pieniądze z budżetu miasta przeznaczono także na utrzymanie i remonty wrocławskich torowisk. 

Czytaj więcej: Inwestycje Wrocławia w transport publicznyZgłoś uwagę