W niedzielę 37. PKO Wrocław Maraton [PODSTAWOWE INFORMACJE]

W niedzielę, 15 września, 4 tysiące biegaczy z 42 krajów wyruszy w trasę 37. PKO Wrocław Maratonu ze Stadionu Olimpijskiego. Tegoroczny bieg będzie ostatnim, w którym zawodnicy będą rywalizować wyłącznie na ulicach Wrocławia. Organizatorzy zadbają również o to, by sportowa rywalizacja toczyła się w duchu dbania o środowisko naturalne.

 • Fot. Start 36. PKO Wrocław Maratonu - wrzesień 2018 r.

  Fot. Start 36. PKO Wrocław Maratonu - wrzesień 2018 r.

 • Trasa 37. PKO Wrocław Maratonu

  Trasa 37. PKO Wrocław Maratonu

 • Koszulki i medale 37. PKO Wrocław Maratonu

  Koszulki i medale 37. PKO Wrocław Maratonu

 • Medale WrocWalk Marathon 2019

  Medale WrocWalk Marathon 2019


Jak co roku, we wrześniu w stolicy Dolnego Śląska uczestnicy zmierzą się na dystansie 42 km. Start i metę zaplanowano na Stadionie Olimpijskim. Oprócz maratonu odbędą się również imprezy towarzyszące, w tym druga edycja spaceru po mieście - WrocWalk Marathonu czy PKO Bieg Rodzinny na dystansie 1,5 km.

15 września Wrocław Maraton – zmiany w komunikacji

15 września – dodatkowa komunikacja specjalna na wrocławski maraton

 

Najważniejsze wydarzenie, czyli sam maraton rozpocznie się o godz. 9.00. Po raz pierwszy w odrębnej kategorii wystartują w nim w-skersi – na wózkach z napędem pośrednim i bezpośrednim.

 

37. PKO Wrocław Maraton

37. PKO Wrocław Maraton

Biegi i maratony / Zawody
Termin 15 września 2019 09:00

Miejsce Kompleks Stadionu Olimpijskiego

Zobacz

Maraton miejski i ekologiczny

Tegoroczny maraton będzie wyjątkowy z dwóch powodów. Jednym z nich jest to, że ostatni raz trasa została wytyczona jedynie ulicami Wrocławia.

– Od przyszłego roku meta maratonu będzie znajdować się we Wrocławiu, ale zawodnicy wystartują w innym dolnośląskim mieście – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu.

Dodatkowo – zgodnie z miejską polityką „zero waste” – podczas tegorocznego maratonu wyeliminowane zostaną kubki z tworzyw sztucznych, w których dotychczas podawana była woda na trasie. Zastąpią je pojemniki wykonane z biodegradowalnych składników.

Od lewej: Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier i rzecznik ds. osób niepełnosprawnych, Marcin Garcarz, wiceprezes zarządu MPWiK S.A., Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu, Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

– W czerwcu 2019 r. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zobowiązał wszystkie miejskie jednostki do stopniowego odchodzenia od plastiku podczas organizowanych wydarzeń. Oprócz biodegradowalnych kubków zastosujemy również bawełniane plecaki, w których – zamiast w plastikowych torbach – będą rozdawane pakiety startowe. Także firmy gastronomiczne obsługujące miasteczko przy Stadionie Olimpijskim zostały zobowiązane do używania naczyń i sztućców biodegradowalnych – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Sama woda, którą otrzymają zawodnicy, również nie będzie pochodziła z plastikowych, ani szklanych butelek. Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu biegacze skorzystają z wody bezpośrednio z miejskiego systemu wodociągowego – całkowicie bezpiecznej do picia.

– Wrocławskie wodociągi od lat wspierają organizację maratonu. Do tej pory chłodziliśmy zawodników, teraz będziemy ich nawadniać. To dla nas duże zobowiązanie, ale także radość, gdyż w ten sposób możemy jeszcze bardziej zachęcać wrocławian do picia wody z kranu – opowiada Marcin Garcarz, wiceprezes zarządu MPWiK S.A.

Podczas maratonu używane będą specjalne nalewajki, składające się z pięciu dysz ze stali nierdzewnej. Każda z nich może w ciągu 8 sekund napełnić jednocześnie 25 kubków. Dodatkowo, aby umożliwić wygodny i przyjazny środowisku powrót do domów po imprezie, uczestnicy będą mogli skorzystać zarówno z darmowej komunikacji miejskiej, jak i ustawionych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego elektrycznych hulajnóg.

Trasa maratonu

Uczestnicy po raz ostatni będą przemierzać trasę bardzo zbliżoną do znanej z poprzednich edycji – od kolejnego roku ulegnie ona bowiem całkowitym zmianom. W najbliższym biegu ich droga wyznaczona jest jednak podobnie, jak w minionych latach: ze startem i metą na Stadionie Olimpijskim.

Koszulki i medale

Każdy z zawodników 37. PKO Wrocław Maratonu otrzyma w pakiecie startowym koszulkę techniczną w kolorze niebieskim, z grafiką przedstawiającą zarys panoramy miasta i napisem promującym stolicę Dolnego Śląska. Koszulka, wykonana z materiałów najwyższej jakości, zapewni doskonały komfort biegu w każdych warunkach atmosferycznych.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, trofeum wrocławskiego maratonu będzie łączyło się z medalem tegorocznego półmaratonu. Tym razem do pary krasnali z czerwcowego biegu na dystansie 21 097,5 m dołączą kolejne dwa skrzaty: sympatyczni biegacze w strojach i obuwiu sportowym. Postacie krasnali wpisane będą w okrąg (z pozostawionym wolnym miejscem na półmaratońskie trofeum), na odwrocie którego znajdzie się zarys trasy maratonu, data biegu i miejsce na wygrawerowanie osiągniętego czasu.

Utrudnienia i komunikacja dodatkowa

W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas maratonu w niedzielę 15 września od godz. 7.00 do 15.00 przewiduje się następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:

 • Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej.
 • Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego – miejscowe utrudnienia na trasie pojawią się już przed godziną 7.00.
 • Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem służb Policji).
 • Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 15 września).

O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS, tablic informacyjnych systemu DIP, tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.

Zawodnikom i kibicom zostanie udostępniona komunikacja zastępcza w postaci autobusów kursujących między parkingiem Volvo przy ul. Mydlanej, a pętlą Sępolno oraz specjalnej linii tramwajowej T3.

Imprezy towarzyszące - WrocWalk Marathon 2019

W sobotę, 14 września, odbędzie się druga edycja wrocławskiego „spaceru na medal” – WrocWalk Marathon 2019. Impreza odbywa się bez wyznaczonej trasy, ani pomiaru czasu. Po otrzymaniu mapy z zaznaczonymi obiektami do odwiedzenia, uczestnicy sami wybierają kolejność odwiedzania poszczególnych miejsc.

W każdym z tych punktów będzie można otrzymać pieczęć. Po okazaniu mapy z pieczątkami na Stadionie Olimpijskim i przejściu całej trasy w godzinach 9.00 – 18.00, spacerowicze otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo, w poszczególnych obiektach będą czekać w wyznaczonych godzinach przewodnicy, opowiadający o ich historii. W tym roku po raz pierwszy do wyboru będą dwie trasy: „Wrocławskie muzea” lub „Wrocławskie świątynie i kościoły”.

WrocWalk Marathon 2019 - spacer na medal

WrocWalk Marathon 2019 - spacer na medal

Biegi i maratony / Spacery i wycieczki
Termin 14 września 2019 od 09:00 do 18:00

Miejsce Kompleks Stadionu Olimpijskiego

Zobacz

– W zeszłym roku wydawało nam się, że większość uczestników WrocWalk Marathonu będą stanowić przyjezdni. Tymczasem okazało się, że zdecydowanie chętniej uczestniczyli w nim mieszkańcy Wrocławia. Tym chętniej zaprojektowaliśmy nową trasę, która może zainteresować do ponownego udziału w naszym spacerze po mieście – dodaje Wojciech Gęstwa.

Aby wziąć udział w spacerze należy zapisać się przez stronę internetową i uiścić opłatę startową.

Tuż po starcie wrocławskiego maratonu, o godz. 9.15 wystartuje również PKO Bieg Rodzinny wokół Stadionu Olimpijskiego. Każdy kto pokona dystans ok. 1,5 km również otrzyma medal oraz pamiątkową koszulkę.Zgłoś uwagę